Bronisław Liberda – „Pohlednice odnikud“

Liberda v knihovně_01.jpg Středisko polské literatury Regionální knihovny Karviná srdečně zve na jarní výstavu počítačové grafiky známého a oceňovaného umělce Bronisława Liberdy, který v tomto roce slaví kulatiny. Českotěšínský malíř, rodák z Třince je vskutku renesanční člověk. Pro výčet všech jeho zájmů a povolání nestačí jeden řádek. Pokud řekneme výtvarník, musíme upřesnit, že také malíř, grafik, ilustrátor a scénograf, nestačí říct hudebník, ale je třeba dodat skladatel. Dvacet let zastával funkci vedoucího a režiséra Loutkového divadla „Bajka“ a byl mnohaletým scénografem Těšínského divadla.


Nejdůležitějšími tématy jsou v Liberdově tvorbě příroda a žena. Umělecké fascinace se týkají především ženy – jako nejdokonalejšího díla přírody. Ženu, přestože je fascinací a inspirací, grafiky znázorňují nikoliv v příznivém, idealizovaném světle, nýbrž jako by odtrženou od okolního světa. Snad se takto projevují autorovy úvahy nad směřováním současného světa.

 Vernisáž se koná ve středu 5. dubna 2017 od 17:00 hodin v budově knihovny na Masarykově náměstí v Karviné-Fryštátě. Srdečně zveme na poutavou výstavu, která bude přístupna do 28. dubna tohoto roku.

Liberda v knihovně_02.jpg