Chovatelé zvou na již 47.ročník oblíbené výstavy

09_chovatelé V.JPG Semiš, satén, hedvábí. Módní přehlídka? Ne, výstava drobného zvířectva.


Také jste si někdy povzdechli, že dnešní děti už znají králíky nebo slepice jen z obrázků? Snadná pomoc, od 19. do 20. srpna se v Karviné v areálu Dětského domova Srdce koná již 47. ročník okresní výstavy drobného zvířectva. Výstava bude otevřena v sobotu od 9 do 18 hodin a v neděli od 9 do 17 hodin. Na výstavě bude možné zakoupit si občerstvení a děti se budou moci projet na koních. 

09_chovatelé I.jpg

My jsme si pro vás vyzpovídali předsedu revizní komise Lea Sladkovského.

Kdy vznikla vaše organizace a jak se za tu dobu změnila?

Chovatelská organizace byla založena 20.února 1965.V té době až asi do roku 1991 měla členská základna v průměru 80 členů. Postupně časem členů ubývalo a zůstali jen ti opravdoví zájemci o chov. Dnes máme členů 27.

09_chovatelé III.png

Přicházejí k vám i mladí zájemci o členství?

Máme ve svých řadách 8 mladých chovatelů do 18 let. Obecně zájem o chovatelství mezi mládeží není velký, případně je jen do určitého věku. Mládeži se ale věnujeme také tak, že ve spolupráci s karvinskou stanicí mladých přírodovědců pořádáme soutěž ve znalostech života zvířat a jejich chovu. Vítězové pak reprezentují Karvinou v národní až mezinárodní soutěži.

Na co všechno se zaměřujete?

Zaměření chovatelů je už od vzniku organizace chov drobného zvířectva, drůbeže, králíků, holubů, exotického ptactva a tak podobně. Našim hlavním úkolem je udržování genových rezerv u hospodářských zvířat, tyto rezervy pak totiž umožňují vyšlechtění drůbeže na nosné a masné hybridy. U králíků je známý vyšlechtěný hybrid "hyla".

Na co se mohou návštěvníci výstavy těšit? Je to i pro laiky? 

V letošním roce pořádáme již 47. karvinskou výstavu drobného zvířectva povýšenou na výstavu okresní s mezinárodní účastí. Již několik let spolupracujeme s chovateli z Polska, kdy oni vystavují zvířata u nás a my u nich. V současné době jsou výstavy sice menší, co do počtu vystavených zvířat, ale druhově pestřejší a tím zajímavější. Pro obyvatelé Karviné a blízkého okolí jsou naše tradiční výstavy známé a rádi je navštěvují, zvláště rodiny s dětmi, které mají vstup zdarma a čekají je různé atrakce. Ze zkušenosti víme, že i ti, kteří se chovem nezabývají, jednou za rok na naši výstavu přijdou.

09_chovatelé IV.png

Jaké rarity budou k vidění?

Například drůbež hedvábničky, chocholatá plemena, aralkany. U králíků budí tradičně největší zájem, králík angorský, saténový, kastorex. Holubi, kteří obvykle upoutají návštěvníky, jsou swift, egyptský, košoa nebo king.

Jsou v chovatelství nějaké aktuální trendy?
Trendy v chovatelství v současné době jsou zdrobnělá drůbež a drůbež se zvláštní strukturou peří. Zakrslý králík hermelín a saténový králík. U holubů chov ve voliérách.