Fryštát jako živoucí kronika města

logo_hrn.jpg Rozhlížíte se dobře, když procházíte Fryštátem? Které budovy by vám neměly uniknout?


Fryštát to není jen zámek a radnice, historicky cenných budov je zde víc. Například současná budova Těšínského muzea. Dříve tento objekt byl hraběcí konírnou, později zde také sídlili hasiči. Dnes se zde nachází expozice věnovaná právě dějinám Karviné.

20561865_10209708982017661_1990490334_n.jpg

Hned vedlejší budova, tedy budova regionální knihovny, bývala kdysi velkoměstským domem s právem šenku. Stavba má dochovanou renesanční dispozici a klenby z 18. a 19. století. Od 1. pololoviny 19. století dům sloužil jako obydlí pro správce zámku (od té doby má jednotnou fasádu se zámkem).

DSC_0576.jpg

Velmi cennou stavbou je také nárožní budova u tržiště, kde dnes sídlí obchod a bar Podkova. Jedná se o velmi starý šenkovní dům s renesančními dispozicemi, který byl po požáru v roce 1823 obnoven a rozšířen o č.p. 904 sjednocenou fasádou.

Dům byl znám pod názvem "U Andílků", za zmínku ale stojí, že mezi domovními znameními kromě andílků najdeme také fauny čili malé bůžky, kteří jsou napůl lidmi a napůl kozly. Tito bůžkové milovali tanec a hudbu, holdovali krásným nymfám a doprovázeli boha plodnosti a vína Baccha.

Tato domovní znamení jsou navíc dochovanými ukázkami místní hrčířské produkce, která je spojena hned s vedlejší ulicí.

DSC_0579.jpg

Nejstarší pojmenovanou ulicí ve Fryštátě je ulice Hrnčířská. Hrnčířství totiž bylo druhým nejrozšířenějším řemeslem, hned po plátenictví. Vyráběly se zde hrnce, mísy, džbány, kachle nebo třeba právě domovní znamení.

Když mluvíme o Fryštátě, nesmíme zapomenout ani na oba kostely a nádhernou budovu fary, toto rozsáhlé téma si ale zaslouží samostatný článek, takže o těchto stavbách zase někdy příště.