Karviná provedla ve svých objektech mimořádnou deratizaci, vyzývá k ní i další majitele domů

zdechla-krysa.jpg Jen koordinovaný postup při hudební hlodavců může mít úspěch – ne vždy ale majitelé domů respektují městskou vyhlášku. Město provedlo v minulých dnech další mimořádnou deratizaci ve svých domech v městské části Ráj, Mizerov a Hranice, týkalo se tentokráte ulic Borovského, Čsl. armády a Těreškovové. Tamní obyvatelé si stěžovali na větší výskyt hlodavců.


Jde ovšem o opakovaný problém, většina domů tam patří soukromé společnosti a tu město pravidelně vyzývá ke koordinovanému postupu a taktéž nařizuje vyhláškou pravidelnou deratizaci. „V tomto případě jsme ale udělali už jediné možné – požádali jsme krajskou hygienickou stanici, aby majitele domů vyzvala k hubení potkanů a krys, protože na naše výzvy majitel domů reaguje vždy stejně – ujišťuje, že deratizaci provedl,“ řekla Jana Maierová z odboru majetkového magistrátu.

Město reaguje na individuální podněty vždy, stížností nebývá během roku mnoho, ale opakují se pravidelně stejná místa, kde je nutné klást návnady častěji i během roku – jsou to problémové oblasti Karviné 6 a některé lokality v Hranicích. „Vydáváme každoročně vyhlášku, ačkoli zákon to obcím neukládá. Jen tak totiž můžeme přimět majitele nemovitostí k tomu, aby se starali i o tenhle problém. Sami provádíme i mimořádné zásahy tam, kde je to během roku nutné. Velmi dobrá spolupráce je se správcem kanalizační sítě – společností SmVaK, tam je postup koordinovaný a jen takový má úspěch. Pokud nevyhubíme hlodavce společně, přesunou se jinam, což se stalo právě v případě zmíněných ulic a děje se často v problémových městských částech,“ přiblížila Jana Maierová. Letos už proběhly mimořádné deratizace například v ulicích Purkyňově, Fibichově, tř. Osvobození v Karviné-Novém Městě, v ulici Slovenské v Karviné-Hranicích, opakovaně v Borovského v Mizerově.