Karvinští kung fu bojovníci sbírají medaile

07-kungfu-i.jpg Survival and kung fu club Karviná funguje již od března roku 2006, kdy navázal na školní kluby, které současný předseda klubu Jan Szweda vedl již od roku 1995. V současnosti klub sídlí v prostorách Střední průmyslové školy, sbírá medaile na mezinárodních turnajích a pořádá vlastní festival Dragon Cup. My jsme pro vás právě Jana Szwedu trochu vyzpovídali.


Jak dlouho už Váš klub v Karviné funguje?
Klub získal právní subjektivitu od 15. března 2006 a je vlastně pokračováním mých trenérských aktivit ve školních klubech od roku 1995, kdy jsem založil středoškolský klub "Speciálka" zabývající se bojovým uměním, survival dovednostmi, střelbě, potápění, paravýcviku a následně i Kung fu kroužku na ZŠ Dělnická, který jsme otevřeli jako otcové pro své děti v roce 1999.
     
Kde sídlíte?
Náš "Dragon Gym" máme umístěn na Střední průmyslové škole v Karviné. Máme tam prostory vybavené pomůckami pro kvalitní trénink bojových umění i vlastní posilovnu.
     
Kolik máte členů a v jakém věku?
Členská základna je kolem 50 lidi. Vyvíjíme činnost v třech základních rovinách. Nejdůležitější z nich je výcvik děti a mládeže, kde je kolem dvaceti zájemců do 15 let. Ti se věnují všeobecnému rozvoji kondice, tradičním bojovým uměním a samozřejmě reprezentují klub na sportovních turnajích. Další rovinou je pravidelný trénink dospělých členů, doplněný jejich individuálním kondiční přípravou v posilovně. A posledním segmentem naší činnosti je organizování kondičních tréninků s prvky sebeobrany, strečinku, qi gongu, ale hlavně posilováním s vlastní váhou a boxováním do opravdových těžkých pytlů, který u nás nazýváme "Kopboxing". Ten mohou navštívit i nečlenové klubu a je hojně využíván třeba rodiči našich dětí.
   
Trénují u vás i dívky? 
Dívky samozřejmě u nás najdete, i když v menším počtu a je to škoda, protože právě v tomto věku oproti klukům jsou cílevědomější a disciplinovanější. Jinak dámy mají hojné zastoupení právě na kondičních trénincích. Tam je naučíme jako bonus i efektivně se bránit, protože používáme osvědčené kombinace úderů a kopů, které si navíc zdokonalí právě na solidních boxovacích pytlích. Tady bych varoval před pár-hodinovými kurzy sebeobrany, které rozhodně vzbuzují falešný pocit po jejich absolvování, že se ubráníte napadení. Pouze zvýší Vaše povědomí o možnostech jak se bránit, ovšem získané dovednosti se vytratí jak pára nad hrncem, protože je nemáte zautomatizované dlouhodobějším tréninkem.
 
Nedávno jste domů přivezli medaile – o jaký turnaj šlo?
Letošní sezónu jsme zahájili pro nás již tradičním turnajem v Polsku na 20. jubilejním ročníku GP města Bierunie. Jezdíme tam již od roku 1998 a jedná se o otevřené mistrovství bojových umění a sportů. Turnaj podporuje spíše technické a lehko-kontaktní disciplíny kickboxu. My jsme obsazovali tentokráte pouze disciplíny forem (kata) v rámci lehké motivace našich juniorů na sezónu. Náš tým (Jan Vlášek, Denis Filipek , Michal Válek) dovezl zlato za kategorii synchron za šaolinskou formu. Denis Filipek zlato za formu tygra a stříbro za formu s dlouhou holí, Michal Válek bronz za formu draka z kung fu.
   
Jak dlouhou a jak intenzivní přípravu měli za sebou vyslaní sportovci?
Na tento turnaj jsme se nijak zvlášť nepřipravovali, týden před turnajem jsme udělali pouze speciální tréninky zaměřené na kategorii synchron, která je náročná na načasování všech 3 závodníků týmu při prezentaci. Jinak u nás v klubu u juniorů dbáme na dobrou technickou úroveň forem, takže vždy jde jen o doladění detailů a přizpůsobení se turnaji. Jinak se cvičí na turnajích jejichž organizátory jsou tvrdé školy bojových umění jako kempo (karate) a jinak kung fu.

Co všechno bylo na turnaji hodnoceno? A co myslíte, že se Vám z toho obzvlášť povedlo?
Můžu mluvit jen o disciplínách, které jsme obsadili, a ty jsou především o perfektním technickém základě, motorice a koncentraci. Závodník už třeba může ztratit body při nástupu a představení se porotě, kdy nedodrží etiku, etiketu nebo nemá rázné vystupování. Samozřejmostí je dynamika, jistota v postojích , propojení středu těla s technikou a dechem, správný rytmus v sekvencích technik, nasazení. Je toho hodně za co lze dostat snížené hodnocení. Ale obzvlášť mne potěšilo, že naši borci bodují se šaolinskou formou, a zúročují spolupráci našeho klubu ze zahraničím, zde  konkrétně s Philipem Sahagunem z USA, který nás tuhle formu vyučoval v rámci workshopu konaného u nás v klubu.
    
Jaké největší úspěchy má klub za sebou?
Pro mne nejsou měřítkem největších úspěchů medaile, diplomy nebo poháry. Ostatně sportovní stránka není prioritou činnosti, je to jen motivační tréninková pomůcka. Vzhledem k mé životní filozofii považuju za úspěch spíše to, že lidi co prošli klubem žijí úspěšné životy, profesně se realizují třeba v elitních útvarech ozbrojených složek, že jim do života klub dal smysl pro povinnost a čest, pohyb se stal nedílnou součástí jejich života. Každý se může podívat na stránkách klubu, co vše jsme za dobu trvání stihli zorganizovat a zažít.

Na co se připravujete nyní?
Ze začátku března jedeme do Maďarska na Mistrovství světa Kempo. Je to pro nás nová výzva, protože v tomhle směru bojových umění jsme ještě turnaj neabsolvovali. Nicméně disciplíny a hodnocení jsou podobné jak jsme zvyklí tak proč nepoznat nové lidi. Obsadíme opět technické disciplíny- kata, sebeobranu a kickbox lighcontact. V dubnu jedeme na Mistrovství Evropy IBF do Polska a pak už nás čeká náš projekt - Dragon cup 2017 !

Můžete nám přiblížit váš projekt Dragon Cup?
Jedná se o festival bojových umění a sportů konaný v Ostravě na Trojhalí 13. května 2017, doplněný o zajímavý doprovodný program, tematicky spojený s našimi ozbrojenými složkami, zdravým životním stylem, bojovým uměním, fitness a kulturou dálného východu. Doprovodný program např. zajišťuje Krajské velitelství PČR i AČR se statickou i dynamickou ukázkou techniky a výstroje. Samotný turnaj "Dragon Cup" má statut nezávislého otevřeného mistrovství světa a disciplíny jsou koncipovány pro jakékoliv školy bojových umění. Návštěvníci uvidí závodníky jak v technických disciplínách: Formy (tvrdé, měkké, vnitřní, se zbraní, synchron), sebeobranu - Duo combat, kde dvojice závodníků řeší modelové situace proti napadení , Performance combat, kde tým 2-4 závodníků demonstruje ukázky boje tradičních škol a samozřejmě Dragon fight (semi a light) nebo plnokontaktní Dragon combat - upravené pravidla amatérského mma. pro vyznavače rodiny Wing Chun kung fu máme i Fight Chi sao. Zveme všechny, vstupné je zdarma a určitě bude na co koukat nebo si i vyzkoušet. Akce má i charitativní rozměr, návštěvníci budou moci podpořit dobrovolným vstupným spolek Svatá Barbora, který podporuje rodiny  po padlých hornících a vojenský fond Solidarita, který pomáhá našim vojákům a jejich pozůstalým v těžkých životních situacích.
 
Máte nějaké vysněné cíle, kterých byste v rámci klubu rádi dosáhli?
Budeme se držet stále toho hlavního cíle a to je kultivace našich členů skrze naše aktivity. Inspirovat další zájemce o bojová umění, zdravý životní styl a vychovávat kvalitní zájemce pro službu v ozbrojených a záchranných složkách. A díky projektu Dragon cup zde dostat zajímavé osobnosti a mistry bojových umění, abychom měli zde možnost od nich čerpat nové dovednosti.

07_kungfu II.jpg