Keramika Dity Maruscákové a fotografie Radima Gabrysze

vystava.png Vernisáží v úterý 8.listopadu od 17 hodin odstartuje výstava na půdě Obchodně-podnikatelské fakulty, která představí keramická díla Dity Maruscákové a fotografie Radima Gabrysze.


Dita Maruscáková - Věnuje se keramické plastice a užitkové keramice občas kombinované s jiným materiálem. Používá různé techniky vytváření a dekorace keramiky, např. technika raku, cracelé, listry atd. Keramiku vytváří převážně modelováním a točením na hrnčířském kruhu. Lití do forem využívá jen sporadicky, aby si její tvorba zachovala originální charakter. Vytváří díla na dané téma v realistické nebo abstraktní podobě. Navrhuje a vytváří zakázkovou keramiku do exteriéru a interiéru, kdy poskytuje i poradenství v barevném řešení interiéru.  Působila jako pedagog na SSUŠ Ave Art v Ostravě-Hrabůvce prvně na keramickém oboru, poté vyučovala výtvarnou výchovu a sociologii bydlení. Vyučovala také v DDM Orlová, SMŠ Bambino Bohumín a ZUŠ Karviná. Její díla jsou zastoupena hlavně v soukromých sbírkách u nás i v zahraničí, ale také ve sbírce města Karviné a Muzea Těšínska a sbírkách známých osobností - Lucie Bílá, Jarmila Šuláková, Evžen Tošenovský ad.. 

Radim Gabrysz - Fotografuje pro radost a pro pocity ukryté v hloubi své duše. Fotografuje zejména přírodu. Přírodu vnímá takovou, jaká je se všemi aspekty. Příroda je oázou klidu a chrámem k meditaci, k zamyšlení i k inspiraci. Zde nalézá duševní klid, ticho, pohodu a harmonii. Prostřednictvím fotografie přenáší pokojnou a klidnou atmosféru, kterou příroda vyzařuje. Mnohdy u diváka probouzí obrazotvornost a vyvolává citové emoce. Kromě přírody se také věnuje produktové fotografii. Nafotil portfolio uměleckých děl Oldřichu Kodešovi, Gretě Sartorisové a Standovi Filipovi. Nyní pracuje v OKD, a.s. na odboru důlního měřictví a geologie, kde příležitostně pořizuje fotodokumentaci z hornické činnosti.