Kopie Turínského plátna, stále neobjasněné záhady, dorazila na zámek Fryštát

dsc-0621.jpg Od středy 18. ledna bude veřejnosti otevřena výstava, jejíž součástí je především kopie tajemného Turínského plátna. Kopie pochází z roku 1651 a v roce 1999 byla objevena v dřevěné schránce v Broumovském kláštěře.


TP_replika.jpg

Kromě samotného plátna boudou součástí výstavy také informace o Broumově a cestě plátna do kláštera, v další o plátně samotném a souvislostech ukřižování Ježíše Krista. Návštěvníci se dozvědí i to, co byly římské flagrum, Longinovo kopí či rouška z Ovieda.

Turínské plátno je považováno za pohřební rubáš Ježíše Krista. Na lněné látce je otisk muže pouhým okem rozeznatelný při pohledu z větší vzdálenosti. Ve skutečnosti jde o projekci (jakýsi první negativ). Plátno má rozměry 436 × 110 cm. Katolická církev označuje plátno za symbol Kristova utrpení. Dlouho patřilo italským panovníkům – první zmínky jsou už ze 14. století, exkrál Umberto II. jej církvi odkázal v závěti z roku 1983. Vědci plátno zkoumají od roku 1978, restaurátorské práce z roku 2002 odhalily na zadní straně originálu ještě jeden otisk identické tváře.

Turínské plátno je nepochybně největším, ne však jediným lákadlem výstavy. Návštěvníci se mohou těšit i na další zajímavosti.

Chcete se dozvědět více? Přednáška o Turínském plátně, a nejen, v podání záhadologa Arnošta Vašíčka se bude konat 17. ledna od 16 hodin v prostorách obřadní síně (cena lístku: 40,- Kč; kapacita je omezena – k 13. lednu jsou lístky na přednášku vyprodány).

pdf.pngpozvánka na výstavu Turínské plátno – Největší záhada stále trvá - zámek Fryštát_17.1.–16.4.2017.pdf, soubor typu pdf, (1,48 MB)