Zahájení zámecké sezóny: Empírová noblesa, kanonáda, huláni... A přijede i sám Napoleon!

IMG_3860.jpg Víte, jak se ládovalo dělo, co to přesně je mušketa, nebo jaké formace ustavovali nejen napoleonští  generálové? Dozvíte se 8. dubna v zámku Fryštát a v parku za zámkem!


IMG_3860.jpg

Napoleonské války a empírový životní styl, to je letošní překvapení ke startu hlavní zámecké sezóny. Pokud máte raději klidnou prohlídku, můžete si ji samozřejmě užít už od 1. dubna v běžném režimu od úterka do neděle v čase od 10 do 17 hodin. Kdo chce trochu dobrodružství, vzrušení, ale chce se také něco dozvědět, přijme pozvání do zámku i parku na sobotu 8. dubna od 10 do 17 hodin. Připraveny budou ukázky výcviku dělostřelců, příjezd hulánů za vřavy bojových bubnů, to vše si osobně prověří na místě sám Napoleon Bonaparte a vezme s sebou i svou první manželku Josefínu.

Bojové kolbiště bude odpoledne v parku za zámkem, ale rakouští huláni na koních zahájí akci slavnostním defilé kolem náměstí spolu s dělostřelci a za zvuku trubek už kolem 10. hodiny. Vstup do zámku bude celé dopoledne hlídat šestiliberní kanón. Diváky tak pobaví členové skupiny historického šermu Buhurt z Křenovic u Slavkova a pánové z 1. hulánského regimentu Merveldt, kteří jsou součástí Klubu vojenské historie Ostrava. V zámku samotném pak bude připraven divadelní příběh stylizovaný do doby empíru.

Samozřejmostí jsou opět prohlídky s průvodkyněmi v dobových kostýmech. V zámku se 8. dubna bude vše odehrávat v rámci 1. okruhu, ale zájemci se mohou podívat i do expozice Národní galerie. Zámek ještě do Velikonoc nabízí výstavu kopie Turínského plátna, což měl být rubáš Ježíše Krista s otiskem jeho těla. Povedená kopie z broumovského kláštera vycestovala do Karviné vůbec poprvé a už ji vidělo 1400 návštěvníků!