Oficiální informační server statutárního města Karviné

Jazykové verze

česky   |   english   |   polski   |   po našymu

Stromové (vedlejší) menu

Detail článku

Hlavní obsah stránky

Prázdniny v Karviné: zámek, šikmý kostel i jízda kočárem

Prázdniny v Karviné: zámek, šikmý kostel i jízda kočárem

Zámek Fryštát nabízí tři okruhy - dva přímo v zámku, třetí je galerie, kde město vystavuje sbírky českého umění 19. století z fondů Národní galerie. V pátky a v soboty vždy od 15 do 18 hodin je o prázdninách možno zpestřit si návštěvu centra kočárovou projížďkou - kočár jezdí právě od galerie zámku - křídla Lottyhaus. Jízdy je možné objednávat v infocentru pod radnicí.

Zájem o prohlídky šikmého barokního kostela svatého Petra z Alkantary v Karviné-Dolech je každoročně velký  a v minulých letech je celkově zajišťovalo město. Po provedené velké rekonstrukci kostela se organizace prohlídek včetně  průvodcovské služby ujala sama římskokatolická farnost v Karviné, město dodává propagační materiály.

Prohlídky poběží až do konce srpna, jako tradičně vždy o víkendech: v sobotu 10-16 hodin, v neděli vždy od 10:30 do 16:00 hodin. Farnost stanovila symbolické vstupné (25 Kč dospělí, 10 děti). „Výtěžek ze vstupného půjde na údržbu šikmého kostela,“ řekl farář Daniel Vícha.

Kostel svatého Petra z Alkantary (dnes místní část Doly) byl postaven v 18. století a stojí v místech, kde byl dřív jedno z center staré Karvinné (opravdu dvě n), vlivem poddolování tato část města poklesla o více než 35 metrů a to způsobilo mj. sklon kostela, jež v této podobě před zbořením zachránily speciální práce v 90. letech 20. století. Poté bylo upraveno i okolí. Podloží se přestalo kvůli poddolování propadat až vloni a bylo tedy možné přistoupit k opravdu první velké rekonstrukci. Letos byla prohlídka kostela poprvé i součástí akce Noc kostelů. Kostel stále slouží církvi a je jejím majetkem, je prakticky jedinou významnou stavbou, která v této části města po těžbě zbyla.

Zpracovala
Šárka Swiderová
tisková mluvčí statutárního města Karviné
Fryštátská 72/1, 733 24 Karviná-Fryštát,
Telefon 596  387 418; GSM:  604 238789
e-mail: sarka.swiderova@karvina.cz

 

Login