Oficiální informační server statutárního města Karviné

Jazykové verze

česky   |   english   |   polski   |   po našymu

Stromové (vedlejší) menu

Detail článku

Hlavní obsah stránky

Z Chotěbuzi do Karviné a Bohumína - 52 kilometrů pro cyklisty i bruslaře

Z Chotěbuzi do Karviné a Bohumína  - 52 kilometrů  pro cyklisty i bruslaře

Svazku měst a obcí okresu Karviná a jejich polským partnerům se podařilo získat více než 4 milióny euro na stavbu nové cyklotrasy podél řeky Olše: z Chotěbuzi povede přes Karvinou, Dětmarovice, Petrovice u Karviné, Dolní Lutyni až do Bohumína, odkud lze pokračovat do polské Raciborzi. Přípravy pro stavbu už začaly, stavět by se mělo od letošního podzimu a první cyklisté se po trase projedou už v září 2011, úplné dokončení obou úseků stavby je v plánu v listopadu 2014.

,,Trasa více než 52 km dlouhá povede na české straně  zčásti po dnešních  místních komunikacích, nově vybudovaných stezek bude z celkové délky na našem území 17 kilometrů, z toho jen v Karviné více než 13 km. A jak jsme chtěli, stezka bude okolo Karviné asfaltová a tedy vhodná i pro bruslaře, samozřejmostí budou odpočívadla nebo infotabule po trase. Na české straně by stavba měla stát přes 3 milióny euro, z toho 90% nákladů zaplatí Evropská unie (operační program přeshraniční spolupráce Česko-Polsko). Podíl obcí bude 4%, přispěje i MS kraj. Projektovou přípravu zčásti platila Nadace OKD.  Karviná by tak měla přímo zaplatit jen dva milióny korun. Cyklotrasa výrazně vylepší rekreační možnosti v regionu, naváže třeba na evropskou síť cyklostezek ve směru na Vídeň nebo Krakow a navíc povede krásným územím a je dobře, že se podařilo získat peníze z Evropské unie,“ řekl primátor Karviné Tomáš Hanzel.
Přímo na území Karviné dnes máme cca 14,5 km cyklostezek a stejnou délku tras upravených a pro cyklisty vhodných, v plánu je dalších nejméně 30 km včetně shora uvedené trasy podpořené EU. Další peníze na cyklotrasy a stezky pro pěší jsme získali vloni z dotačního programu státu na zahlazování důlních škod – díky tomu vznikne v letech budoucích například trasa ,,Po stopách staré Karviné“ – tam, kde dříve byly hustě osídlené oblasti a dnes jsou už znovu ,,ozeleněné“ plochy po těžbě. Město letos opravilo jednu ze stezek v Borovského ulici, připravuje se výstavba nové stezky v části Karviná-Hranice směrem ke skutečné hranici s Polskem.

Zpracovala Šárka Swiderová
tisková mluvčí statutárního města Karviné
Fryštátská 72/1, 733 24 Karviná-Fryštát,
Telefon 596  387 418; GSM:  604 238789
e-mail: sarka.swiderova@karvina.cz

a Lucie Balcarová
tisková mluvčí města Bohumína

Login