Filmová představení Filmového klubu Regionální knihovny Karviná - březen 2018

7. 03. 2018, 17:30 - 28. 03. 2018, 19:30

Typ: Film

Organizátor: Regionální knihovna Karviná

Místo konání: Filmový klub Regionální knihovny, Karviná-Mizerov

7.3.2018 17:30  KUPEC BENÁTSKÝ

138 minut, USA, Itálie, Vel. Brit., Lucembursko 2004
režie: Michael RADFORD
Benátky, 16. století. Hrabivý židovský lichvář Shylock je ještě horší než jeho špatná pověst. Nevynechá jedinou příležitost, jak si vychutnat potíže křesťanských šlechticů, které nouze zavádí do jeho domu. Jednoho dne požádá lichváře o půjčku vážený kupec Antonio, jehož mladý přítel Bassanio zoufale potřebuje peníze, aby získal ruku milované Porcie. Když ovšem Antonio nemůže peníze včas vrátit, má Shylock volnou ruku k tomu, aby si léta ponižování a pohrdání na nenáviděném světě vybral i s úroky. Cena, kterou má Antonio zaplatit, má být skutečně bolestná. Klasická divadelní hra Williama Shakespeara s novou naléhavostí ožila v rukou režiséra Michaela Radforda. Nadčasový příběh vypráví nejen o náhodě a osudu, vládnoucích lidským životům, ale také o antisemitismu. Radford, využívající špičkového hereckého obsazení a zdůrazňující vizuální krásu svých filmových obrazů, se vydal cestou klasické adaptace. 

14.3.2018 17:30 ČERVENÁ

83 minut, Česko, Slovensko 2017, režie: Olga SOMMEROVÁ

Snímek Červená patří k těm, které svou sílu čerpají ze zobrazované osobnosti, nikoli z filmařské vynalézavosti. Režisérce Olze Sommerové tak Soňa Červená usnadnila práci: sama o sobě je totiž fascinující. Zjevem, vystupováním, přirozenou vitalitou navzdory věku. Ačkoli značnou část svého života strávila v zahraničí, pořád hovoří přesnou, spisovnou, prvorepublikovou češtinou. Místy sice až trochu teatrální, ale to vyplývá z její profese i sebekontroly. Byť si snímek dovolí špetku černého humoru ve scéně, kdy osobně řídí výstavbu vlastní hrobky, zůstává Červená stále ukázněná, pořád jakoby v roli. Tentokrát v roli vypravěčky „příběhu mé generace“, jak svůj osud shrnuje. Z jejího líčení se skládá rodinné album slavné tradice včetně pradědečka, výrobce hudebních nástrojů, jehož objev saxofonu si prý nechal patentovat Adolphe Sax, nebo otce, jenž zase založil proslulý pražský kabaret Červená sedma. Dcera vyrůstala vesměs s vychovatelkou, hospodyně ji vodila do opery, kde už jako dítě poprvé viděla Carmen, a rozhodla se, že ji jednou bude zpívat. Což se jí splnilo mnohokrát.

Vnější podoba filmového medailonku není zrovna vzrušující, Červená se probírá svými relikviemi a fotografiemi nebo kráčí po místech své profesní dráhy od Národního divadla přes berlínskou operu po San Francisco.

(česky)

21.3.2018 17:30 Zabití posvátného jelena

121 minut, Vel. Brit., Irsko, USA 2017
režie: Yorgos LANTHIMOS
Film režiséra Lanthima Zabití posvátného jelena, na němž spolupracoval se svým dvorním scenáristou Efthymisem Filippou, je přiznanou moderní adaptací Euripidovy antické tragédie Ifigenie v Aulidě, nicméně jde o adaptaci extrémně volnou – Lathimos si z ní bere jen pár motivů v čele s osudovým proviněním a následným krutým „božím“ trestem, jenž postihne hlavního hrdinu. Tím je špičkový kardiochirurg (Colin Farrell), věrný manžel (jeho ženu hraje Nicole Kidman) a starostlivý otec dvou dětí, který si ve volných chvílích dává podivná tajná dostaveníčka s dospívajícím chlapcem (místy až démonický Barry Keoghan), s nímž ho pojí cosi z minulosti, a který se stane prostředníkem apokalypsy, jenž zanedlouho postihne celou jeho rodinu.

(angličtina – české titulky)

28.3.2018 17:30 Bílá tma

102 minut, Československo 1948, režie: František ČÁP   

Zatímco za protektorátu se František Čáp soustředil výhradně na adaptace klasických literárních děl a kostýmní melodramata, dva ze čtyř filmů, které dokončil v poválečném Československu, se věnovaly tematice odboje. Partyzánský snímek Bílá tma vznikl na oslavu čtvrtého výročí Slovenského národního povstání jako první režisérův projekt pod hlavičkou Československého státního filmu ve skupině Otakara Vávry a Karla Feixe. Kulturní politika země v té době podléhala čím dál silnějším nárokům nového komunistického režimu. Bílá tma odpovídá novému kurzu především díky pozitivnímu zobrazení osvoboditelské Rudé armády, kterou reprezentuje postava sovětského vojáka, statečného a optimistického Dugina.

V meteorologii termín bílá tma označuje počasí, během něhož dochází k silnému sněžení doprovázenému větrem. Během takových dní se ve slovenských Tatrách odehrává příběh skupiny partyzánů zatlačených do hor. Několik zraněných a ošetřujících se skryje v zemljance.
Docházejí jim však zásoby a německé obklíčení se blíží. Spíše než válečnou akci proto titul nabízí komorní psychologickou studii jednotlivých charakterů.

(česky)