Dohoda města s OKD bude mít pozitivní vliv na zachování pracovních míst

důl_ilu.jpg Prodloužení dohody se společností OKD o zajištění ochrany nemovitostí a zájmů statutárního města Karviné až do roku 2023 dnes schválili zastupitelé. Dohodu OKD potřebuje k tomu, aby vůbec mohla žádat o rozšíření těžby – plánuje otevřít nové poruby asi za dva roky. Město klade v tomto případě důraz především na zachování pracovních míst a postupný útlum důlní činnosti.


důl_ilu.jpg

Podmínky schválené dohody ze strany města jsou stejné jako v platné stávající dohodě uzavřené do roku 2020, tedy včetně finančních příspěvků do rozpočtu města ve výši 38 miliónů ročně. Reflektuje ale mj. možnost nově těžit pod částí Starého Města (s vynecháním průmyslové zóny a v míře mnohem menší, než původně OKD chtěla).  „Náš cíl je jasný – chceme, aby OKD nadále zaměstnávala naše lidi a k tomu potřebuje dohodu s námi i na léta, kdy má platit nová EIA pro rozšíření těžby. Podporujeme reorganizaci i smysluplné a ekonomicky únosné zachování těžby na Karvinsku,“ vysvětluje primátor Tomáš Hanzel (ČSSD). Město už dříve dalo opakovaně najevo, že útlum těžební činnosti by měl být postupný, nikoli skokový. Nová dohoda tomu podle primátora pomůže. „Reorganizace OKD umožní postupný útlum těžby a přechod lidí na jinou práci. K tomu ale musí být co nejdříve nastartována efektivní spolupráce státu a kraje se všemi dotčenými subjekty a dalšími zaměstnavateli, zatím těch kroků především k zajištění nových pracovních příležitostí bylo učiněno minimum,“ říká primátor Hanzel.

Prodloužení dohody tedy zohledňuje už schválenou studii vlivu těžby na životní prostředí (EIA) pro rozšíření těžby v Dole Karviná pod lokalitou Starého Města (jasně ohraničenou rezidenční částí), ale také pod městskými částmi Doly a Karviná – město (ty dvě ale nejsou obydlené). Tuto dohodu OKD potřebuje k tomu, aby vůbec mohla požádat stát o povolení rozšíření těžby v souladu s novou EIA,“ doplňuje ekonomický náměstek primátora Jan Wolf (ČSSD).  Peníze od OKD Karviná používá především na spolufinancování investic a slouží tedy ku prospěchu celého města. Dohoda je platná jen tehdy, bude-li OKD plnit své závazky vůči městu včetně finančních kompenzací za letošní rok, a to v plné výši. OKD dnes na zastupitelstvu potvrdila snahu těžit a také sdělila, že ve Starém Městě už má vykoupeno 90 z celkem 97 nemovitostí, kterých by se měla těžba dotknout (výkupy jsou také podmínkou státu pro povolení nových porubů).

Jednou z podmínek dohody je také zohlednění  hodnoty tzv. kotlíkových dotací – i majitelé domů ve Starém Městě měnili kotle na tuhá paliva a pokud domy prodali či prodají, nedodrží jednu z podmínek dotace, OKD jim rozdíl srovná.