Je někde ukrytá schránka s historickými dokumenty?

logo_schranka.jpg Kvádr uhlí Národnímu divadlu, festival opery i exotické ptactvo...také takové byly oslavy 700 let Karviné. 


Ještě jednou se vrátíme do minulosti k oslavám 700 let od první písemné zmínky o Karviné. Jak na tento jubilejní rok vzpomíná městská kronika, jsme již psali. Nyní tyto vzpomínky ještě okořeníme několika perličkami z tisku.

Dnes by se asi novináři divili, kdyby tisková konference začínala famfárami, právě ty ale na začátku roku 1968 odstartovaly konferenci v hotelu Jelen. Kromě nich byla zpestřením také módní přehlídka oděvů a účesů.

Součástí oslav byly hned dva festivaly - 1.festival opery, který karvinskýmm divákům nabídl například opery Svatopluk a Jan Hus, druhý pak byl Filmový festival pracujících. Operu si mohli (alespoň někteří) Karvinští užít také díky výletu do Prahy na operu Jakobín. Karviná u této příležitosti darovala Národnímu divadlu mimojiné kvádr uhlí, ten pak byl dle kroniky zazděn vedle ostatních základních kamenů. 

Hlavním bodem oslav byla, jak jsme již psali v předchozím článku, rozsáhlá výstava. Její součástí byla nejen expozice věnovaná dějinám Karviné (a místu, kde se nachází) již od dob pravěku, ale také bylo k vidění okolo 2000 kusů domácích užitkových zvířat a asi 350 druhů exotického ptactva. 

Zajímavostí je také poznámka o zamýšleném umístění ohnivzdorné schránky s dokumenty do některé z historických budov ve městě jako odkaz budoucím generacím, které snad jednou schránku objeví. Zda se nápad opravdu uskutečnil již prameny neuvádějí, schránka měla obsahovat kopii historické listiny z roku 1268, diplom z roku 1968 o udělení Řádu práce městu, čestné občanství prezidenta republiky Ludvíka Svobody a další filmový a fotografický materiál. Za zmínku stojí, že ve Státním okresním archívu, který dokumenty shromažďuje, tyto zmíněné listiny opravdu nejsou, takže možná některá z budov ve městě ještě stále opatruje překvapení pro další generace. 

IMG_20170630_140804.jpg