Karviná má rezervy a rozděluje přebytek

úspěch_ilu.jpg Karviná přidá 30 milionů na opravy komunikací, 60 milionů dá na přestavbu ubytovny Kosmos na byty.


úspěch_ilu.jpg

Velkou část přebytku z loňska využije město v příštích letech na velké investice. Více peněz na opravy komunikací, ale také na podporu zdravotnictví nebo pro městskou policii. I tam směřují peníze z přebytku hospodaření za rok 2016, který schválili karvinští zastupitelé. Celkem takto město rozdělí více než 200 miliónů. Celkový přebytek za loňský rok: více než 862 miliónů korun, necelých 662 miliónů jde na účty jako rezerva a peníze budou využity v příštích letech k financování velkých investic.

„Takto vysoký přebytek máme poprvé, i když jsme v plusu každoročně. České ekonomice se daří a my tedy máme vyšší příjmy z daní. Vloni nám také přišly peníze z dotací Evropské unie za naše velké projekty. Další velké investiční akce nás čekají, peníze na spolufinancování tedy máme připravené a nebudeme si opět nic půjčovat,“ přiblížil primátor města Tomáš Hanzel (ČSSD).

Město je dle primátora ve výborné finanční kondici, má dlouhodobě rezervy v řádu stovek miliónů a je minimálně zatíženo úvěry. Na žádné investice si už téměř 10 let nic nepůjčuje. „Dluhy města se nám podařilo v posledních letech výrazně snížit z více než miliardy korun na necelých dvě stě milionů, dojednali jsme nižší úroky s bankami a tím pádem dále šetříme městskou kasu. Splácíme už jen úvěry za dostavbu kanalizace (město si vzalo dva před rokem 2010), starší úvěry (včetně úvěrů na regeneraci panelových domů) jsou splacené. Přitom jsme mj. díky velkým investicím výrazně zhodnotili majetek města,“ doplnil náměstek Jan Wolf (ČSSD). 

Většina loňského přebytku právě kvůli financování investic jde podle náměstka Wolfa do rezerv a je třeba počítat s velkým zapojením peněz v nejbližších letech. „Čekají nás velké výdaje už velmi brzy: projekt na rekonstrukci ubytovny Kosmos na malé byty je hotov a je jasné, že stavba si vyžádá nejméně 60 miliónů korun. Koupili jsme letos tři zdevastované historické domy na náměstí a jejich oprava bude drahá přesto, že ji chceme realizovat maximálně úsporně. A už se také chystáme na velkou modernizaci krytého bazénu, což určitě také půjde do stovek miliónů korun. Přestože se snažíme získat dotace, nemusí být vypsány dotační programy, takže rezervy jsou nutné a peníze budeme potřebovat,“ přiblížil náměstek primátora Jan Wolf.

Kam půjdou peníze z dnes rozdělených více než 200 miliónů? „Přidáváme 30 miliónů k už vyčleněným 30 na letošní opravy komunikací a chodníků, plán oprav právě sestavujeme, s některými opravami jsme už začali. Více než čtyři milióny korun jdou navíc městské policii, která už se úspěšně zapojila do čerpání evropských dotací. Na dvojnásobek (1,3 miliónu korun) zvyšujeme příspěvek místním nemocnicím a lázním na zlepšení péče o pacienty. Posilujeme péči o zeleň, zaplatíme aktuální výstavbu dvou dětských hřišť v městské části Ráj i plánovanou stavbu zbrusu nového dětského koutku v zámeckém parku. Na realizaci rekonstrukci ubytovny Kosmos na malé byty jsme vyčlenili už pro letošek 60 miliónů korun,“ vyjmenoval některé položky náměstek Jan Wolf s tím, že další podrobnosti najdou zájemci na webu města.