Karviná opravuje plastiky

DSC_0673.JPG V Karviné je řada uměleckých děl, které si zaslouží nejen pozornost, ale také patřičnou péči.


Vyčištěná a opravená je nově plastika nedaleko domu pro seniory v městské části Ráj. Jde o dílo sochaře Vladislava Gajdy z roku 1979. Na místě byly osazeny nové obklady a plastika i její okolí jsou celkově zrenovovány. Dílo nese název Plastika beze jména.

DSC_0665.JPG

V současnosti finišují opravy pomníku padlých v 1. světové válce v Karviné-Dolech. Seznamy jmen 272 padlých jsou nyní vysekávány do černé leštěné žuly a zvýrazněny zlacením. Autory pomníku jsou Jaroslav Bem a Karel Eichler, odhalen byl v roce 1928. V roce 2016 město celý pomník zrestaurovalo a upraven byl i prostor před památkou.

Opravy se dočkala také socha Masaryka před zámkem, kde byla znovu sazena bronzová deska s postavami legionářů, která byla ukradena v roce 2008.

Máte zájem si prohlédnout karvinské plastiky s fundovaným komentářem? V tom případě doporučujeme organizované procházky pod vedením pedagoga Ostravské univerzity Jakuba Ivánka. "V Karviné je řada děl, která dokládají progresivní umělecké trendy své doby, nebo dokonce pocházejí od předních autorů české výtvarné scény (někdy i tehdejším režimem znevýhodňovaných). Stačí se jen rozhlížet kolem sebe a o umění, které na ulicích potkáváme, uvažovat," okomentoval Jakub Ivánek.

A jaká díla by podle něj neměla v žádném případě uniknout vaší pozornosti? "Na železničním nádraží vítají přijíždějící mozaika Martina Sladkého a reliéfy Věry Janouškové, cestou do Nového Města narazíme na plastiku Bojovníka od Jaroslava Brože (původně stávající na památníku naproti Domu kultury, kde je dnes Rudoarmějec). V čele Domu kultury je rozměrná vitráž Jaroslava Králíka, za ním ve fontáně Lachtan Vincence Vinglera. Jižní frontu domů na náměstí Budovatelů zdobí sochy Jiřího Marka, celý komplex pak sgrafita Oldřicha Vašici. V Mizerově sedí u ZUŠ uhrančivá Matka s dítětem Jiřího Myszaka, u školy stojí zase kubizující Rodina Vladislava Gajdy. V Hranicích můžeme najít Kubistické zátiší Václava Fidricha. Ráj je na kvalitní výzdobu velmi bohatý – je tu třeba moderně provedená pohádka o tahání řepy od Ambrože Špetíka, Sportovní totem Miloslava Chlupáče či působivý Strom života Evžena Schollera v nástupním prostoru hřbitova. Lázně Darkov zdobí dívky Jana Hány a Jana Kodeta, ale také fontána se Sloupem od Konráda Babraje. Půjdeme-li zpět do centra, mineme dětský domov na Vydmuchově, kde je v atriu betonová rodina Václava Uruby, před Slezskou univerzitou zase Horník s balvanem karvinského rodáka Jindřicha Wielguse. Zdaleka jsme nevyjmenovali ani polovinu všech v Karviné existujících děl, vypíchnuli jsme pouze ty nejpozoruhodnější," vyjmenoval Ivánek.