Členové karvinského klubu Kung Fu trénovali v Číně

perex_Shaolin.jpg Návštěva kolébky bojových umění byla splněním snu.


perex_Shaolin.jpg

24.09.2018 – O klubu Survival & Kung Fu Club Karviná (SKCK) bylo v poslední době slyšet zejména s náročnou a precizní organizací festivalu bojových umění a military Dragon Cup, který se konal na zimním stadionu STaRS Karviná 26.05.2018. Nevšední zážitky hodlá SKCK zprostředkovat i v dalších ročnících tohoto projektu. Také jeho prostřednictví chtějí organizátoři ukazovat lidem, že „bojová umění jsou nejkomplexnějším systémem k rozvoji ducha a těla, neboť bez překonávání limitů svého těla a své mysli, lidé nemohou praktikovat tradiční bojová umění – ty jsou právě o překonávání sebe sama, což je nikdy nekončící proces zdokonalování se. Jestliže lidé dokáží překonávat limity svého vlastního těla a mysli, dokáží se s lehkostí vypořádat i s životními zkušenostmi, které během života každý z nás podstupuje a prožívá.“

Prohlubovat tyto myšlenky a praktikovat svá cvičení na nejvyšší úrovni mohli členové SKCK během nevšedního zážitkového soustředění v kolébce bojových umění v čínském klášteře Shaolin. Mladí členové výpravy si tak odnesli obrovské zkušenosti a starší si splnili své sny. Po dlouholetém praktikování bojových umění poznali tradiční tréninkové metody v podání samotných shaolinských mistrů Kung Fu.

O tento jedinečný zážitek se s námi podělil hlavní trenér SKCK Jaroslav Szweda.

„Bojová umění jsou dnes známá po celém světě a většina ucelených systémů tradičních bojových umění mají původ právě zde, kde byl již před 1500 lety založen Bódhidharmou ucelený zdravotní a filosofický systém, který sjednocoval ducha i tělo. Tento ucelený filozofický koncept tak tvoří velice pevný základ pro životy mnichů, jež žijí v tomto klášteře, a po celou dobu jej nadále rozvíjí a šíří do světa. V tomto místě se vypráví v legendách o 12 šaolinských mniších, jež zachraňují čínského císaře, nebo třeba jak kuchař ubránil celý klášter sám pomocí hole proti nájezdníkům. Je mnoho legend, avšak každá legenda se zakládá na reálných skutečnostech. Tím, že mniši podstupovali komplexní trénink těla a mysli, dokázali překonávat limity svého těla. Právě překonáváním limitů se stali doslova bájnými válečníky a ochránci – a právě o tom pravé Kung Fu je – o překonávání sebe sama a zdokonalování se na všech úrovních. Díky této životní zkušenosti jsme získali mnoho poznatků, jež nyní můžeme aplikovat během našich tréninků v klubu.

Po příjezdu do těchto míst jsme narazili na krásnou krajinu – přírodu a hory, jež obklopují tyto legendární místa, čímž vytváří dokonalou atmosféru vhodnou pro harmonii a zdokonalování se. Právě prostředí, ve kterém člověk trénuje, velice ovlivňuje jeho psychické i emocionální rozpoložení – cvičíte-li v horách, cítíte se naprosto odlišně, než když cvičíte v tělocvičně. A stejně, jako tento rozdíl, je jiné, když cvičíte v místě, kde mniši cvičí přes 1500 let bojová umění nebo, kde nikdy nikdo necvičil. Zkušenosti mnichů, jež zde cvičili, se nezaměnitelně zapsaly do energií zdejších míst a proudí do každého, kdo tyto místa navštíví. A tak jsme také udělali a vychutnávali jsme si tyto chvíle.

Naše cesta začala výukou v jedné z nejlepších škol Kung Fu na světě – Shaolin Luohan Yuan, což je škola, která vychovala mnoho mistrů světa ve wushu a jiných disciplínách. Právě zde jsme se učili základům, jež Kung Fu obsahuje – základní postoje, techniky, stretching, kondice, síla, vytrvalost. Zde jsme si prožili mnoho velice těžkých dnů plné bolesti celého těla. Každý den jsme trénovali šest hodin pod drobnohledem za doprovodu zvuku cikád a hor. Zde jsme viděli, že pokud lidé znají systém a konkrétní metody, mohou dosáhnout pro obyčejné lidi až nepředstavitelných věcí. Ať už je to lámání cihel rukou, ležet na hrotu kopí, ohnout kopí opřené v krční jamce. Lidské tělo je schopno dosáhnout mnoha „zázraků“, jen je zapotřebí vytrvalost a víra. Právě v této škole jsme viděli disciplínu, kterou Číňané mají. Zde neplatí žádné výjimky či výmluvy – zde platí pouze disciplína a trénink. Ať už to byli malé děti od pěti let nebo starší, všichni trénovali bez jakýchkoliv výmluv. Ohromující disciplína byla k vidění hned po příjezdu do těchto míst. Až bych řekl, že pochodují, jako profesionální vojáci – a studentů v této škole bylo 5000! A přesto je to ještě malá škola v porovnání s tou nejvyšší, která je v okolí Shaolinu – ta má totiž nepředstavitelných 37 000 studentů! Je to až nepředstavitelné, jaká disciplína musí panovat v těchto školách, aby se koordinoval jejich výcvik.

Další část našeho pobytu v Číně byla právě za zdmi legendárního kláštera Shaolin v provincii Henan. Můžeme říci, že toto místo je opravdu mýtické a cítíte se jako v jiném světě. Prvním zážitkem v těchto místech byla osobní audience u opata shaolinského chrámu. Opat Shi Yongxin nás osobně uvítal, a měli jsme možnost se zeptat na historii, filosofii i poslání Shaolinu. Bylo to nezapomenutelné setkání, neboť právě Shi Yongxin je nejvyšším představitelem Chan Buddhismu na světě – je významným představitelem tohoto duchovního učení stejně jako papež, nebo dalajláma v jiných učeních. Poté co nás uvítal, jsme měli možnost prohlídky celého chrámu – byli jsme dokonce i v místech, kam veřejnost běžně nemá přístup. Viděli jsme toho mnoho, zářivé sošky Buddhů, mnoho monumentů, chrámy jako v pohádce. Jsou to opravdu nádherná místa, která stojí za to navštívit. A viděli jsme, že tato místa opravdu žijí – jsou navštěvovány mnoha turisty z celého světa, neboť každý se touží podívat do kolébky bojových umění a spatřit tak slavný chrám, o kterém je tolik mýtů, bájí, ale také filmů, kterým patří velký dík za šíření bojových umění do celého světa. Chrámy jsou přístupné od dopoledních hodin až do večera. Jakmile se brány uzavřou, jsou tyto chrámy naplněny zvuky manter a tradičních buddhistických obřadů, které jsme měli čest osobně prožít. Velice krásnou vzpomínkou budou právě ranní buddhistické obřady, ve kterých se zpívají sůtry za doprovodu zvuku zvonů a bubnu. Ten, kdo poslouchá různé meditační hudby, si určitě dovede představit, jaké to je, tyto zvuky slyšet přímo. Celé tělo Vám vibruje a je velice snadné zapomenout na vše, co Vás v životě trápí, a jen si užívat daný moment v přítomnosti mnichů, přátel a krásných soch znázorňující božstva nebo se ponořit do svého nitra.

Našim programem byla však výuka základů Kung Fu, a to jsme také praktikovali i přímo v shaolinském klášteře. Dechová a zdravotní cvičení, jež nám zde předávali, jsou velmi přínosná a jde znát, že jsou tisíci lety tato cvičení prověřená a účinná. Získali jsme opravdu mnoho poznatků a technik, které nyní budeme řádně trénovat, abychom je mohli i my, v našem klubu SKCK, předávat dále mezi veřejnost.“

Pokud vás bojové umění Kung Fu zaujalo, pak vězte, že Survival & Kung Fu Club Karviná funguje v areálu malé tělocvičny na Střední průmyslové škole v Karviné-Hranicích. Žádosti starších zájemců o KUNG FU jsou řešeny individuálně. Klub organizuje také zdravotní QI KUNG FU a kondiční tréninky FIT KUNG FU, které vám pomohou před víkendem se uvolnit od celotýdenního stresu a svalového napětí.

Více informací o činnosti naleznete na www.skck.cz nebo na facebookové stránce Survival & Kung fu Club Karviná, z.s.

 

Článek byl redakčně upraven.