Modernizace škol a školek začala dříve

FB_Majakovského.jpg Omezený provoz umožnil rekonstruovat již před prázdninami.


Sportovní zázemí ZŠ Majakovského se dočká nových toalet. Sportovní zázemí ZŠ Majakovského se dočká nových toalet.

05.06.2020 – Situace kolem COVID-19 dovolila dříve provádět výběrová řízení na dodavatele prací v karvinských školních a předškolních vzdělávacích zařízeních zřízených městem, mohlo se tak rovněž začít dříve s modernizací. „Do nedávna jsme začínali prvním dnem prázdnin, dnes je začátek prací na červenec naplánován jen pro poslední dvě školy. Ve většině škol pokračujeme v dalších etapách rekonstrukcí, které buď navazují na předešlé opravy z minulých let, na několika školách se s opravami teprve začíná,“ popsal situaci náměstek primátora Karviné Andrzej Bizoń (nestr. za ČSSD). „V různých učebnách nebo školkách se také opravují podlahové krytiny, jako například v Mateřské škole u Mateřské školy, která patří k Základní škole Borovského. Jsem rád, že se vysoutěžily i firmy, které dodávají nábytek a interiérové vybavení do učeben a školských zařízení. V neposlední řadě se to týká i mateřských škol, kde v jedné budeme pomáhat při předělávání kuchyně, výtahu do kuchyně, nábytku, jinde budou mít krásně vybavenou novou družinu,“ dodal náměstek.

Práce na modernizaci sociálního zařízení u tělocvičny finišují například na Základní škole Majakovského. „Opravujeme toalety, mění se topení, bude se měnit přívod vody,“ vyjmenoval práce školník Milan Martinček a zástupce ředitele školy Aleš Homan dodává: „Jsme velmi rádi, že rekonstrukce probíhá, protože v minulosti se dělala tělocvična, nyní se dělá zázemí jako šatny a sociální zařízení. Tělocvičnu a tedy i zázemí využívají nejen žáci této školy, ale i sportovní kluby a oddíly, například basketbalisté nebo mažoretky.“

Hřiště MŠ Žižkovy slouží také veřejnosti. Hřiště MŠ Žižkovy slouží také veřejnosti.

Již v době nouzového stavu se ve vytipovaných zahradách mateřských škol osadily nové herní prvky jako lanové dráhy, prolézačky, pískoviště nebo velký dřevěný hrad. „V letošním roce navazujeme na rekonstrukci herních prvků mateřských škol. Všechny mají bezpečnostní atesty. Vybírali jsme je podle toho, co si přejí dané školky. Jsem velmi rád, že můžeme pokračovat v obnově, začali jsme loni a letos přijde na řadu ještě několik mateřinek,“ prozradil Andrzej Bizoń. Největší zájem je vždy o pískoviště. To ale musí být chráněno kvůli povětrnostním podmínkám a také před cizími předměty, které by se mohly dostat do písku. Veliké oblibě se těší také lanové dráhy, které rozvíjí dětskou motoriku a zlepšují rovnováhu. Nové prvky na své zahradě přivítali i v Mateřské školce Žižkova, která funguje pod Základní školou Mendelova. „Když jsme se vrátili po koronavirových prázdninách zpět do školky, tak jsme byli příjemně překvapeni, protože jsme zjistili, že město, náš zřizovatel, nám tady připravil krásnou zahradu. Byla po 10 letech už opotřebovaná,“ řekla vedoucí učitelka MŠ Žižkova Naděžda Kubicová. Školní zahrada tak už opět slouží v odpoledních hodinách a o víkendech i veřejnosti.