Na návštěvě u Kosatek

perex_Kosatky.jpg Plavání se těší v Karviné veliké oblibě na všech výkonnostních úrovních.


Kosatky (8).jpg

Zájem o tento sport mají děti i dospělí, což potvrzuje široká členská základna plaveckého oddílu Kosatky Karviná. Vyzpovídali jsme trojici trenérů Tomáše Kalužu, Piotra Waloszka a Radomíru Zwettlerovou.

Jak jste se dostal/a k práci trenéra?

Tomáš Kaluža: Ve svých patnácti letech, když jsem začal studovat střední školu, jsem se rozhodl více času věnovat studiu a upustil jsem od vrcholové kariéry sportovce. Plavání je má srdeční záležitost, stal jsem se trenérem, abych své zkušenosti mohl předávat mladším generacím.

Piotr Waloszek: Po ukončení aktivní kariéry amerického fotbalisty jsem se opět vrátil ke sportu z mládí, ale už v roli trenéra.

Radomíra Zwettlerová: Naprosto přirozeně! Otec se věnoval plaveckému sportu, tím bylo jasné, jakému sportu se budu věnovat v mládí. Po mateřské dovolené jsem se rozhodovala, do jakého zaměstnání nastoupit a byla jsem oslovena nabídkou karvinské plavecké školy. Nabídku jsem přijala, a tím začala má kariéra trenérky plavání.

Proč vás baví zrovna tento sport?

Radomíra Zwettlerová: Na to je nejednoznačná odpověď. Domnívám se, že se člověk ve vodním prostředí cítí příjemně, voda je úžasný relax. Na druhou stranu je pravda je, že plavecký sport je fyzicky i psychicky náročný, ale krásný.

Piotr Waloszek: Plavání je pro mne ideálním sportem, protože se mu člověk může věnovat celoročně. Je rozmanité jak v tréninku, tak v závodech. Každý si může najít svůj plavecký styl, uplatnění najdou jak sprinteři, tak vytrvalci, a kromě individuálních závodů jsou i závody štafet a družstev.

Tomáš Kaluža: Plavání totiž posiluje rovnoměrně celé tělo a nezatěžuje klouby a kosti. Během mého aktivního plaveckého období jsem poznal spoustu kamarádů z různých částí republiky, kteří jsou mými kamarády nadále a plavání nás stále spojuje.

Kdy jste s ním začal/a?

Tomáš Kaluža: K plavání mě přivedla má maminka v pěti letech. Byl jsem temperamentní dítě a rodiče toto vnímali jako ideální stav, jak můj temperament využít.

Piotr Waloszek: K plavání mě vedli rodiče již od útlého věku s nástupem na základní školu. Dle jejich slov, abych se nesoustředil na hlouposti.

Radomíra Zwettlerová: První krůčky byly ve vodě asi ve čtyřech letech, kdy mě otec začal pomalu učit plaveckým dovednostem.

Jaký je váš největší sportovní úspěch?

Radomíra Zwettlerová: Samozřejmě jsem měla úspěchy, jak v plavání, tak i v basketbalu, který jsem hrála závodně na vysoké škole. Nicméně pro mě jsou úspěchy mým odchovanců, ty které mě těší a motivují k další práci.

Piotr Waloszek: Asi nedokážu říci jen jeden konkrétní úspěch. Vítězství i proher jsem zažil mnoho ve své plavecké kariéře, tak i v době, kdy jsem se věnoval americkému fotbalu. Úspěchy, kterých si vážím nejvíce, jsou ty s mými svěřenci.

Tomáš Kaluža: V kategoriích mladšího i staršího žactva jsem získával umístění za motýlkové disciplíny v krajských i republikových závodech. Můj zatím poslední úspěch a největší zážitek byla účast na Mistrovství Evropy Masters v Londýně v létě 2016.

Pokud máte děti, vedete je také k tomuto sportu? Jak to zvládají?

Tomáš Kaluža: Zatím děti nemám, ale určitě budu chtít, aby se tomuto sportu věnovali.

Piotr Waloszek: Prozatím se se svou ženou staráme pouze o své tři psy, z nichž kladný vztah k vodě má jen jeden.

Radomíra Zwettlerová: Mé dítě má v současné době má 28 let a samozřejmě se plavání věnuje od útlého dětství. V plavání měl úspěchy. Co je daleko důležitější, jsou volní vlastnosti, které si z tohoto sportu přinesl do svého osobního a pracovního života. Sportu se věnuje nadále v rámci kondičního plavání v karvinském oddíle.

Věnujete se kromě tohoto sportu ještě něčemu jinému?

Tomáš Kaluža: Rekreačně se věnuji mnoha odvětvím sportu, jako je např. fotbal, cyklistika, badminton, lyžování.

Radomíra Zwettlerová: Určitě mám i jiné aktivity, samozřejmě více sportovně orientované, ráda lyžuji, chodím po horách, jezdím na kole.

Piotr Waloszek: V zimě je to snowboarding, v létě fitness či in-line bruslení.

V jakém věku mohou děti začít s tímto sportem?

Piotr Waloszek: Vlastně už od miminek. Je ideálním sportem pro malé děti a pro budoucí plavce je velkou výhodou, když se s vodou seznámí v co nejútlejším věku, aby se vody nebáli.

Radomíra Zwettlerová: Čím dříve, tím lépe, minimálně formou her a seznámením se s vodním prostředím. Dovednosti a nácviky je potřeba budovat postupně. Určitě takovou formou, aby pohyb těšil a přinášel radost.

Tomáš Kaluža: S plaváním lze začít již od šesti měsíců po narození. Do našeho klubu přibíráme děti od šesti let, kdy nastupují na základní školu. Základním předpokladem je, aby děti dokázaly vnímat pokyny trenéra.

Co tréninky obnáší a jak často jsou?

Tomáš Kaluža: Nejprve u začínajících plavců nacvičujeme správnou techniku plaveckých stylů: znak, kraul, prsa a motýlek. Jakmile plavec zvládá techniku, zaměřuje se trenér na výbušnost a vytrvalost. Tréninky základního a kondičního plavání trvají hodinu dvakrát týdně. U výkonnostních plavců se četnost tréninkových hodin zvyšuje. Našim cílem je dotáhnout ty nejlepší plavce do výkonnostního plavání, kde se pravidelně zúčastňují plaveckých závodů a mohou tak reprezentovat klub a město.

Radomíra Zwettlerová: Pro nás pro trenéry minimálně dvakrát týdně po třech hodinách tréninku. Samozřejmě věnujete čas i dalším aktivitám, jako jsou závody a soutěže.

Piotr Waloszek: Nebudu tvrdit, že závodní plavání není dřina. V tréninku je důležité se věnovat nejen rozvoji vytrvalosti, ale důsledně i technické stránce. Navíc je třeba pracovat i mimo vodu na rozvoji všeobecné pohybové přípravy. Malé děti mají tréninky dvakrát týdně, starší trénují již každý všední den.

Jak dlouho trvá, než se člověk něco naučí?

Piotr Waloszek: Jako v každém jiném sportu je to individuální. Někdo má naděleno do vínku a naučí se vše rychle, jiný musí o to víc dřít.

Radomíra Zwettlerová: Je to velmi individuální, jsou lidé, kteří se s tímto talentem narodí a pak už jej jen rozvíjejí. Na druhou stranu je také hodně takových, kteří musí vynaložit daleko více úsilí, aby se vůbec něco naučili.

Tomáš Kaluža: V našem klubu plavci absolvují plavecké kurzy trvající pět měsíců. Kurzy probíhají v různých stupních obtížnosti (základní, zdokonalovací, výkonnostní, kondiční). Podle fyzických dovedností plavec postupuje do kurzu vyššího stupně.

Mohu se přijít podívat na trénink svého dítěte?

Tomáš Kaluža: Plavecký bazén disponuje proskleným vestibulem, rodiče mají možnost sledovat své dítě pěkně v suchu.

Radomíra Zwettlerová: Nemám s tím problém, rodiče mohou trénink vidět z vestibulu bazénu. Osobně se ale domnívám, že není ideální, aby rodiče byli přítomni na tréninku. Děti jsou pak roztěkané, nesoustředěné. Konec konců oddíl pořádá pravidelně závody, kde mohou rodiče své děti vidět přímo v akci.

Piotr Waloszek: Rozhodně přítomnost rodičů nezakazujeme. Ale pro děti je to samozřejmě zdroj rozptýlení, takže spíše je vhodnější využít trénink k tomu si od ratolestí na chvilku odpočinout.

Jakých závodů se váš sportovní oddíl účastní?

Piotr Waloszek: Účastníme se závodů od okresní úrovně až po nejvyšší soutěže v České republice i zahraničí. Závody vždy vybíráme tak, aby, zapadly do našeho ročního plánu s důrazem na kvalifikační závody pro nejvyšší soutěže ČR.

Radomíra Zwettlerová: Všech krajských, republikových a ti nejlepší jezdí na mezinárodní závody.

Tomáš Kaluža: Náš oddíl se snaží účastnit veškerých plaveckých závodů od místních, přes celorepublikové až mezinárodní.

Děkujeme za rozhovor.