Proměna zchátralých koníren by mohla začít ještě letos na podzim

perex Studie konírny, inhalatorium-1.jpg Park Boženy Němcové tak nabídne další vyžití.


perex Studie konírny, inhalatorium-1.jpg Studie koníren - inhalatorium, autor: Ing. arch. Ivana Kuchařová, Amun Pro s.r.o.

09.05.2024 – Proměna zchátralých koníren v karvinském parku Boženy Němcové by mohla začít ještě letos. Záměr rekonstruovat objekt bývalých koníren v parku Boženy Němcové vznikl v roce 2022 a od té doby se administrativně připravovalo vše, co je k realizaci proměny potřeba. Projektová dokumentace je připravena, schváleno je i stavební povolení. „Měli jsme ambici získat dotační prostředky na to, abychom konírny opravili a přinesli sem život. Veškeré projektové dokumentace, veškerá povolení jsou hotová a máme i ústně schválenou dotaci. Momentálně čekáme na oficiální stanovisko a v případě, že dotace bude oficiálně potvrzena, budeme připravovat výběrové řízení na zhotovitele stavby,“ popsal současný stav příprav realizace proměny koníren primátor Karviné Jan Wolf (SOCDEM). Dotace na projekt ve výši zhruba 100 milionů korun je žádána z Fondu spravedlivé transformace. „Objekty jsou památkově chráněné a jejich rekonstrukce nebude jednoduchá. Uvidíme, jakou cenu ve finále přinese samotná soutěž, ale jsme za příslib dotace rádi, protože je to 82,5 procent z celkové ceny, která by pak měla být realizační,“ dodal primátor.

Přízemní objekt bývalých koníren byl postaven v roce 1850 jako součást hospodářského dvora, který náležel k zámku Fryštát. Byli zde ustájeni koně významného rodu Larisch-Mönnichů. Později konírny sloužily hasičům jako garáže, po roce 1989 už jenom chátraly a čekaly na svou záchranu. Nyní z nich vznikne kulturně komunitní centrum. „Naše představa je, že by tady měla být činnost našich příspěvkových organizací jako jsou Městský dům kultury Karviná a Regionální knihovna Karviná. Počítáme také s tím, že by tady mohly být různé spolky, Permoník a akce Iniciativy Dokořán. V komplexu přibude i nová přístavba. Získali jsme inspiraci v zahraničí a v rámci této stavby se budeme snažit vybudovat i inhalatorium, takže to bude zase zpestření pro návštěvníky parku a bude to taková pěkná oddechová zóna,“ řekl primátor. Rekonstrukce bude provedena se souhlasem památkářů, některé prvky budou muset být zachovány. „U každé stavby, kterou máme v centru, komunikujeme s památkáři. Někdy je náš pohled trochu jiný než jejich, ale já jim rozumím. Je tady spousta zajímavostí, které laik nepozná, ale bude potřeba je zachovat a budou součástí stavby. I kvůli tomu je cena o něco vyšší,“ vysvětlil. Už teď se také počítá s dalšími provozními náklady. „V současné době je vytvořena pracovní skupina na podrobné rozčlenění objektu, kdo bude jeho správcem, kdo se o něj bude starat, ze které kapitoly a odkud potřebné finance půjdou, ale až samotný provoz ukáže realitu,” uzavřel primátor. Vedení města chce začít realizovat proměnu koníren letos na podzim. Celá rekonstrukce pak bude trvat rok a půl.