Schváleno – občané od příštího roku za odpady neplatí

DSC_3871.JPG Příjemná starost – nezapomeňte si zrušit trvalý příkaz, plátci přes SIPO bez starostí.


DSC_3871.JPG

Od příštího roku budou mít občané Karviné odpady zadarmo. Novou vyhlášku dnes schválili zastupitelé města. „Vycházíme tak vstříc slušným a platícím občanům města, chceme jim aspoň takto ulevit. Pro čtyřčlennou rodinu to například znamená úsporu dva tisíce korun ročně,“ říká předkladatel návrhu, ekonomický náměstek primátora Jan Wolf (ČSSD). „Dlužníků se to bude týkat jen v případě, že své závazky do 30. září 2018 uhradí. Pokud ale dluhy nesplatí, osvobození od poplatku se jich netýká,“ doplnil Wolf.

Pro většinu občanů to bude znamenat zrušení plateb například na SIPO. Tedy žádné starosti. Případné trvalé příkazy pro platby z účtů si samozřejmě lidé zruší sami. V květnu a červnu bude magistrát posílat upomínky dlužníkům s upozorněním na povinnost splacení starších dluhů do 30. září, od října 2018 pak budou chodit složenky a poběží exekuce vůči dlužníkům.

Město nepocítí případný výpadek, protože dobře hospodaří a letos má také díky výborným ekonomickým výsledkům a výběru daní vyšší příjmy, než předpokládalo. „Jsme schopni nejen financovat všechny investice, ale letos jsme je ještě z vlastních rezerv posílili. Nijak neubereme na správě a údržbě města. Tato výhoda pro občany se nijak negativně nepromítne do celkového hospodaření města. Máme samozřejmě propočty i do dalších let, takže úlevu plánujeme jako dlouhodobou záležitost,“ řekl Jan Wolf. „Tento krok povede k tomu, že se uleví také mladým rodinám a seniorům, návrh jsme tedy jednoznačně podpořili,“ doplnil náměstek primátora Miroslav Hajdušík (KSČM).

Karviná má stanoven poplatek na 500 korun ročně na osobu, roční výnos se pohybuje okolo 28 miliónů korun. Reálné náklady jsou ale každoročně vyšší. Poplatky se nezvýšily od roku 2005, neuvažovalo se o tom ani v roce 2013, kdy už to bylo možné (v Karviné lze vybírat až 750 korun). „Nechtěli jsme občany zatěžovat, přestože město dá za svoz a nakládání s odpady ročně zhruba o sedm miliónů korun více, než od občanů vybere. Soustředili jsme se spíše na osvětu a další motivaci lidí k tomu, aby více třídili,“ připomíná náměstek Wolf. Město pořádá často osvětové akce na podporu třídění, soustředí se na ekologickou výchovu na školách, nedávno skončila poslední soutěž pro veřejnost a měla opět velký ohlas.

Jak je uvedeno výše, nulový poplatek se týká výhradně těch, kteří nemají na odpadu dluhy. Městu dluží lidé za odpady od roku 2002 už 27 miliónů korun, spolu s penále z prodlení je to cca 39 miliónů. Radnice vymáhá dluhy systematicky vlastními silami, máme také exekutora, kterému město neplatí nic a který má výnosy pouze z vymožených částek.