Studenti pomohli transfuzní stanici

perex_dárci krve SŠOOaM.jpg Mladí prvodárci jsou vždy při odběrech krve vítáni.


perex_dárci krve SŠOOaM.jpg

26.03.2019 – Studenti karvinské Střední odborné školy ochrany osob a majetku přišli v březnu hromadně darovat krev na hematologicko-transfuzní oddělení karvinské rájecké nemocnice. Většina z nich byli prvodárci. „Dobrovolně přišlo dvacet studentů třetího a čtvrtého ročníku, ale dokonce se přidali i studenti z ročníku druhého. Když jdeme hromadně, tak se žáci navzájem podpoří, pochlubí se, že se jim to povedlo, funguje síla skupiny,” řekla učitelka Střední odborné školy ochrany osob a majetku Karviná Andrea Denerová.

Někteří dárci, kteří darovali krev úplně poprvé, zažili i nepříjemné stavy. „Ze začátku to bylo celkem v pohodě, najednou se mi ale začala točit hlava a pak už si to moc nepamatuji. Omdlel jsem na pár sekund, byl jsem celkem v šoku, jak jsem se probral,“ popsal svůj první odběr student Adrian Szotkowski. Podobně na tom byl při svém prvním odběru i Vojtěch Koždoň: „Neodradilo mě, že mi při prvním odběru bylo špatně a skoro jsem omdlel. Chci někomu pomoct a nejlíp zachránit život darováním krve. Určitě budu pravidelným dárcem.“

Iniciativu školy a příliv mladých dárců zdravotníci vítají. „Všichni to zvládají celkem dobře. Občas se stane, že nějakou reakci na odběr máme, ale jsme rádi, že mladí lidé přijdou a rozhodnou se pokračovat i dále. Potřebujeme generační výměnu, protože my, starší dárci za chvíli už nebudeme moct krev darovat, a proto musíme dárcovskou základnu obnovit,“ vysvětlila vrchní sestra Jarmila Winklerová. Momentálně je méně dárců krevních skupin 0- a A-. Evidované dárce s těmito krevními skupinami zve zdravotnický personál na odběr sms zprávami, nové dárce uvítá.

TV Polar natočila o mladých dobrovolných dárcích krve reportáž.