Zápisy do 1. tříd: v Karviné 566 dětí

zapis-do-1-trid-24-7.jpg 12 karvinských základních škol by mělo v září přivítat 492 prvňáčků, zbytek jsou odklady.


Nástup 492 dětí do prvních tříd ovšem nastane tehdy, pokud budou povoleny všechny odklady - letos je jich více než vloni. Ředitelé vyšší počet odkladů přičítají především vyššímu podílu rozhodování rodičů o tom, kdy a zda půjde dítě do školy. Tradičně největší zájem byl o školy Borovského, Parmeny nebo Dělnickou. Tam nakonec otevřou tři první třídy se 75 dětmi. „Dětí může být i víc, záleží ještě na výsledku posouzení odkladů. V každém případě jsme letos neodmítli žádné dítě a místo plánovaných dvou otevřeme tři první ročníky,“ upřesňuje ředitel ZŠ a MŠ Dělnické Petr Juras. Tři první třídy otevřou také ZŠ a MŠ Prameny (58 dětí) a Družby (61 dětí), po dvou všechny ostatní s výjimkou polské základní školy, ZŠ a MŠ Majakovského a Slovenské, tam budou mít po jedné první třídě.

Letos poprvé byly zápisy centrálně posunuty o dva měsíce mj. s argumentem, že děti předškolního věku vyspívají skokově a i dva měsíce hrají roli. V názoru na posunuté zápisy a tudíž jiný přístup k odkladům se ředitelé karvinských škol stoprocentně neshodnou, ale podle většiny z nich není úplně optimální to, že rozhodují téměř výhradně rodiče. „Je totiž jen na nich, zda před zápisem uváží, že má dítko problém a zajdou do poradny, jejíž stanovisko je k odkladu stále nutné. Myslím, že dítě by mělo projít i rozhodujícím pohledem školy při zápisu, kde jsme schopni posoudit, zda dále pokračovat pro radu a posudek odborníka do poradny, nebo dítě rovnou zapsat,“ říká dlouholetý ředitel ZŠ a MŠ Dělnické Petr Juras. Podle něj po takto posunutých zápisech už na to prostě není čas. „ I tak u nás předpokládám, že nakonec nastoupí o dvě tři děti více právě proto, že předložené žádosti o odklady budou přehodnoceny,“ soudí a připojuje i opačné zkušenosti. „Někdy rozhodneme i o dodatečném odkladu, protože sice dítě rodič zapíše, ale ono se pak trápí a v září nebo v říjnu skončí,“ doplňuje. Téměř výhradní podíl rozhodování rodičů vidí jako sporný i ředitelka ZŠ a MŠ Školské Iva Hefnerová. „My máme sedm žádostí o odklad, tak vysoký počet jsme nikdy neměli,“ říká, ale zároveň je podle ní pozitivním efektem pozdějších zápisů vyspělejší dítko.

Každá z karvinských základních škol dbá na moderní metody výuky, posiluje výuku jazyků, je díky radnici vybavena multimediálními učebnami. Mendelova škola je například výjimečná podporou Nadace manželů Kellnerových, škola Prameny se aktivně zapojuje do kulturního dění ve městě, Borovského má rozšířenou výuku jazyků nebo informatiky a Dělnická dbá na špičkovou všestrannou sportovní přípravu a fyzičku dětí. Ale mají tam i líheň špičkových talentů. „Po prvním roce fungování krajské fotbalové akademie u nás na škole můžeme říct, že i tam máme skvělé výsledky. Až pět našich malých fotbalistů hraje pravidelně reprezentační zápasy,“ uzavírá Petr Juras.

zapis-do-1-trid-24-7.jpg