Kotlíkové dotace startují 5. září

perex_Kotlíky_2016.jpg Výměna skoro zadarmo, Karviná přidá 10 000 korun a peníze půjčí.


perex_Kotlíky_2016.jpg

Nezapomeňte na vše potřebné k žádosti o kotlíkovou dotaci, už 5. září od 10.00 hodin bude možné vyplněné žádosti odesílat elektronickou cestou, pořadí bude určovat doručení žádosti. Vyplněné formuláře bude poté třeba vytisknout a krajskému úřadu ještě také doručit, a to do 10 pracovních dnů.

Město se opět snaží motivovat své občany k výměně kotle za ekologičtější a nabízí jak příspěvek k dotaci ve výši 10 000 korun, tak bezúročnou půjčku do výše celé přiznané dotace, tedy až 145 000 korun. „Opravdu už apeluji na všechny, kdo doma topí uhlím ve starém kotli s ručním přikládáním. Už doslova za pár let je nebudeme moci používat, ale dotace už nebudou. Výměnou za jiný způsob vytápění domu udělá jeho majitel okamžitý krok ke zlepšení svého zdraví a životního prostředí,“ nabádá náměstek primátora Miroslav Hajdušík (KSČM).

Radnice zajistila a stále zajišťuje pro občany také informační servis – pořádala dvě besedy a zaměstnanci odboru rozvoje magistrátu jsou plně k dispozici ke konzultacím a pomoci s vyplněním žádostí. Budova C magistrátu – odbor rozvoje, Karola Śliwky 50/8a, resp. lze zajít také do Poštovní ulice do centra Business Gate. Informace k dotacím jsou průběžně aktualizovány na webu města, resp. je možné je najít na https://lokalni-topeniste.msk.cz/.

Město Karviná podpoří své občany fixní částkou 10 000 korun na jednoho úspěšného žadatele. Nabízí také předfinancování formou bezúročné půjčky, takže není třeba mít úspory. Na dotaci se podílí Evropská unie (maximálně do výše120 000 korun), stát a kraj (každý dává fixních 7 500 korun), a město Karviná (10 000 korun).

Změnily se ovšem možnosti získat dotaci a zúžil se počet typů kotlů, které lze měnit. Žadatel musí mít kotel na uhlí s ručním přikládáním I. a II. emisní třídy, ne vyšší. Nelze pak měnit uhlí za uhlí, ale jen za vyšší a ekologičtější způsob, tedy minimálně kombinaci uhlí s biomasou. Je třeba si důkladně prostudovat nová pravidla a podmínky, resp. se přijít poradit na magistrát. A výraznou změnou je také nutnost poslat žádost nejprve elektronicky, což by mělo zabránit spekulacím s přednostními místy v pořadí.