Vyměňte kotel za ekologický

perex_ovzduší_ilu.jpg Jaké dotazy padaly na informačních setkáních se zájemci o kotlíkovou dotaci? 


perex_Kotlíky_2016.jpg

Moravskoslezský kraj vypsal pravidla pro nové kotlíkové dotace, proti předchozím výzvám dojde k některým změnám. O peníze na výměnu kotle za ekologičtější bude pak možné žádat na začátku září. Město Karviná chce opět dát veřejnosti maximum informací, a to také prostřednictvím informačních schůzek, které se uskutečnily 13. června a 23. srpna ve velkém sále Obchodně-podnikatelské fakulty Slezské univerzity v Karviné.

„Rozhodně chceme opět podpořit maximum občanů a přimět je k výměně. Na webu města budou pravidelně aktualizovány informace a pracovníci odboru rozvoje magistrátu se budou veřejnosti opět věnovat přednostně. Pomohou také s vyplněním žádostí,“ uvedl primátor města Tomáš Hanzel (ČSSD). "Karviňáci si mohou díky podpoře města sáhnout v podstatě i na stoprocentní dotaci. Celou částku jim opět město po přiznání dotace půjčí, takže nemusejí mít vyšší hotovost na předfinancování. V tomto kole se mění lehce pravidla podpory - stát logicky tlačí na co nejekologičtější výsledky výměny, a já znovu apeluji na všechny, kdo ještě v prvních výzvách váhali, aby o dotaci už požádali. Brzy totiž nebudou moci ve starých typech kotlů topit vůbec, Evropská unie to zakáže,“ doplnil primátor Hanzel.

Otázky a odpovědi ze setkání na OPF Slezské univerzity: 

 Jaká je hlavní novinka tohoto kola dotací?

Hlavní novinkou je elektronická žádost o dotaci. Žádost bude nutné zaslat elektronicky a dle tohoto odeslání žadatel dostane pořadové číslo. Následně do deseti dnů je žadatel povinen zaslat také vytištěný formulář s dodatky. Elektronická žádost má za úkol přinést žadatelům větší pohodlí a odbourat zdlouhavé čekání před úřadem, takto vše vyřídí z pohodlí domova.

Mohu žádost vyplňovat po částech?

Ano, to můžete. Výzva na podávání žádostí bude zveřejněna 29. června 2017, po tomto datu se můžete do systému, který jako celou řadu dalších informací nalezenete na webu lokalni-topeniste.cz, zaregistrovat a žádost si postupně vyplnit. Odeslat ji můžete nejdříve 5. září 2017 v 10 hodin. Příjem žádostí skončí 31. prosince 2018, nebo automaticky po dosažení počtu 10 000 přijatých žádostí. 

Pokud dodám vše elektronicky, musím posílat i fyzickou žádost?

Ano, vytištěnou žádost s přílohami je nutné poslat do 10 dnů od odeslání té elektronické. 

Bude město opět poskytovat bezúročnou půjčku?

Ano, bude. Opět do výše schválené dotace. 

Jaké chyby žadatelé v minulém kole dělali? Na co si dát pozor?

Docházelo například ke změnám kontaktních údajů, což znamenalo, že v průběhu schvalování, později když bylo třeba něco doplnit nebo při vyúčtování, nebylo možné žadatele kontaktovat. Stávalo se také, že se v průběhu vyřizování dotace změnil vlastník domu, dům byl prodán nebo přepsán na příbuzného, to ale znamenalo ztrátu dotace, ta totiž není vázána na objekt ale žadatele.