Recyklojízda 2019

11. 06. 2019, 11:00 - 11. 06. 2019, 11:30

3572-02-plakat-setkani-a4-ms-karvina-u.jpg

Typ: Jiné akce

Organizátor: Statutární město Karviná

Místo konání: Masarykovo náměstí, Karviná-Fryštát

Recyklojízda připomene důležitost recyklace baterií, setkat se s ní budete moci i Karviné

Karviná se stane druhou zastávkou týmu Recyklojízda, který v červnu projede Českou republiku od východu na západ, aby podpořil třídění a recyklaci baterií. A jak jinak než na kolech na baterky. Tříčlenný tým si dal za cíl na elektrokolech zdolat přes 800 kilometrů. Na cestě má 25 zastávek v českých a moravských městech. Na setkání s Recyklojízdou v Karviné se lidé mohou těšit v úterý 11. června 2019 od 11:00 do 11:30 hodin na Masarykově náměstí.

„Celou akci děláme především proto, že chceme jít mezi lidi, mluvit s nimi o tom, že i když se někomu mohou zdát baterky malé, do koše rozhodně nepatří. Je potřeba je odnášet na sběrná místa, odkud putují na recyklaci. Chráníme tím životní prostředí,“ říká Eva Gallatová, která je členkou týmu Recyklojízdy a zároveň zastupuje neziskovou společnost ECOBAT. Ta v České republice již 17 let zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií.

 Cesta Recyklojízdy začíná v severovýchodní části republiky v Českém Těšíně a končí o 10 dní později ve městě Ostrov na druhém konci republiky na úpatí Krušných hor. Záštitu nad Recyklojízdou v Moravskoslezském kraji převzala náměstkyně hejtmana Jarmila Uvírová.

 Vzkaz od Recyklojízdy: Přineste nám baterky

Při své zastávce v našem městě bude mít Recyklojízda krátké setkání s obyvateli, školáky a se zástupci městského úřadu. Pro příchozí budou zdarma připraveny krabičky ECOCHEESE na skladování a třídění baterií v domácnostech. Tým Recyklojízdy už nám dnes vzkazuje: „Největší radost nám uděláte, když nám přinesete použité baterie. Na kolech je sice neodvezeme, ale rádi se pro ně po Recyklojízdě vrátíme.“

 Použité baterie pro Recyklojízdu můžete už nyní odevzdávat na všech budovách (A, B, C i D) Magistrátu města Karviné.

 Recyklojízda je otevřený projekt, a pokud si vedle sběru baterií chcete užít i společné zážitky, můžete se k týmu Recyklojízdy připojit a část nebo celou cestu s nimi zdolat na kole či elektrokole. Bližší informace o trase jsou k dispozici na webu recyklojizda.ecobat.cz.

 Zatím jen polovina baterií končí na recyklaci, pojďme to změnit!

Zatím jen necelá polovina baterií, které jsou v Česku dány do oběhu, končí na recyklaci. Mělo by jich být mnohem víc, protože každá baterie, která skončí ve směsném odpadu, škodí přírodě. A to je hlavní cíl Recyklojízdy – přesvědčit lidi, aby použité baterie odevzdávali na recyklaci. Když hodíte baterii do popelnice na směsný odpad, skončí na skládce nebo ve spalovně. V obou případech se z ní uvolňují škodlivé látky, včetně těžkých kovů, které znečisťují ovzduší, půdu, podzemní a povrchové vody. Když ale absolvujete pár kroků navíc k nejbližšímu sběrnému místu, pak nejenže přírodu neznečisťujete, ale navíc ji šetříte, protože díky recyklaci z použitých baterií získáváme druhotné suroviny, zejména kovy, které mohou sloužit k výrobě nových produktů.

 Sběrných míst je v ČR už přes 20 tisíc. Asi nejznámější jsou červené venkovní kontejnery na třídění drobných elektrospotřebičů a baterií. Na popularitě získává odevzdávání baterií v obchodech. Kdykoli tedy půjdete nakoupit do supermarketu, můžete zde odevzdat i baterie. A pokud ještě nevíte, kde máte nejbližší sběrné místo, určitě ho najdete na vyhledavači mapa.ecobat.cz.