Den hokeje v Česku byl pravým sportovním svátkem

IMGP2822.jpg V sobotu 4. března 2023 Karviná zářila na hokejové mapě světa.


IMGP2540.jpg

Karviná se stala centrem historicky prvního hokejového dne NHL v České republice. Fanoušci všech věkových skupiny oslavili krásu jejich oblíbeného sportu a zažili rozličné hokejové zážitky. „Vynaložené přípravy stály za to, jsem rád, že si na hokejový den našlo cestu mnoho lidí a myslím si, že i organizátor z NHL trefil do černého,“ řekl náměstek primátora Karviné Andrzej Bizoń (nestr. za ČSSD). Přítomný zástupce NHL Vice President International Operations at National Hockey League Mark Black k akci řekl: „Hokej je v Evropě populární, navíc Česko je hokejová země, a pokud se tento koncept osvědčí, rádi bychom tento svátek přivezli do Česka i v příštích letech“. 

Spoluorganizátoři z karvinského hokejového klubu si vzali na starosti personální výpomoc celé akce a také turnaj mládeže kategorie U13. „Zúčastnily se čtyři týmy z Karviné, Havířova, Třince a Kroměříže,“ řekl spoluorganizátor a předseda HK Karviná Martin Kytka. Volba týmů nebyla náhodná, protože opora týmu Boston Bruins David Pastrňák je z Havířova a Filip Chytil, hvězda NY Rangers, z Kroměříže. Zatímco na zimním stadionu probíhala utkání mezi mládeží, vedlejší Party zóna se už od rána plnila návštěvníky ze všech koutů republiky. Aktivit spojených s hokejem bylo spoustu. „Připravena byla zóna s herními konzolemi PlayStation 5, i ti méně zapálení hokejem si mohli vyzkoušet, jak se drží hokejka, vystřelit si na bránu či zahrát si stolní hokej dovezený speciálně z Ameriky,“ vyjmenoval několik aktivit organizátor hokejového dne NHL Adam Šaffer. Na akci nechyběl ani doprovodný program, o který se postarali místní, jako třeba Nicola´s Dance Unico.

V party zóně se lidé mohli osobně setkat s legendami hokeje, bývalými extraligovými hráči a trenéry. „Dostal jsem asi sto padesát otázek, proč Karviná. Je to z mnoha důvodů. Náš nejlepší hokejista – David Pastrňák – pochází z tohoto regionu, druhá věc – podpora města a celé komunity, kdy nám s otevřenou náručí vyšli ve všem vstříc. A za třetí lokalita – zimní stadion a hned vedle tenisová hala, která se krásně připravila na akci,“  vysvětlil důvody organizování Hokejového dne NHL v Karviné Adam Štaffer. Zlatým hřebem hokejového dne bylo i exhibiční utkání veteránů národního týmu proti týmu výběru hokejistů z Moravskoslezského kraje.

Před začátkem utkání zazněla hymna v podání karvinského Permoníku a slavnostní buly vhodil primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD), který k svátku sportu dodal: „Jsem rád, že se nám podařilo tuto akci dostat do Karviné, chtěl bych poděkovat organizátorům, že si zrovna Karvinou vybrali. Lidé se dobře bavili a věřím, že si užili hokej a legendy, které tady kdysi hrály, případně je viděli v televizi“.

Součástí akce bylo i sledování televizního utkání mezi týmy Boston Bruins a New York Rangers, ale také seminář trenérů, který vedl metodik Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Vojta. „Využili jsme příležitost při pořádání této akce a měli jsme možnost slyšet názory trenérských legend NHL. Zkušenosti těchto lidí jsou nezaplatitelné a trenéři v normálním životě nemůžou slyšet názory těchto legend. Seminář proběhl online formou s licencí na pět set míst. Jednalo se o zahraniční seminář se špičkovými lektory, takže body do hodnocení budou účastníkům semináře připočteny,” vysvětlil důležitost akce Zdeněk Vojta.

Atmosféru celého podniku si můžete prohlédnout na fotografiích Marka Běhana a na videu Lukáše Hudečka.

K dispozici je rovněž reportáž Televize Polar, která se Dni hokeje v Česku věnuje.