Karviná zmodernizuje krytý bazén

cc01 (2).jpg Karvinští zastupitelé dnes dali zelenou zásadní modernizaci krytého plaveckého bazénu v místní části Hranice.


Objekt byl postaven v roce 1987 a od té doby žádnou velkou rekonstrukcí neprošel, pravidelně se provádí jen záchovná údržba. „Bazén dnes už neodpovídá tomu, co lidé od takového sportoviště očekávají. Chybí zcela moderní zóna pro relaxaci, bazén se skluzavkou nebo brouzdaliště pro děti.  Neodpovídá už ani zázemí hlavního bazénu sloužícího také ke sportování dětí z našich škol nebo sportovnímu plaveckému oddílu,“ přibližuje motivaci města investiční náměstek primátora Jan Wolf (ČSSD). S tím vším počítá nový projekt.

 Areál v Karviné je výjimečný -  hlavní bazén je totiž osmidráhový (25m), v Česku jsou jen tři podobné. Bazén slouží od roku 1987 pro rekreaci i jako zázemí pro sportovní kluby, školy i širokou veřejnost a s tím související sportovní, výukové i rekreační aktivity. Bazén funguje 7 dní v týdnu po celý rok a od zprovoznění neprošel zásadní rekonstrukcí. Současný (značně opotřebovaný) stav hrozí už i zásadními problémy a vedení správy sportovních zařízení města nevylučuje ani nutnost jeho uzavření už v nejbližších letech v případě, že by rekonstrukce neproběhla.

„Počítáme s celkovou modernizací a také dostavbou areálu dle současných potřeb a trendů, vybudovány budou nové sportovně-relaxační zóny, zázemí a samozřejmě také vzduchotechnika a systém čištění vody se samostatnými jímkami pro každý bazén, což umožní i regulaci teploty vody v závislosti na potřebách samotných zákazníků. Dnešní dva bazény (velký s osmi drahami a menší pro neplavce) budou kompletně opraveny, v přístavbě vznikne malý rekreační bazén a brouzdaliště pro děti plus moderní relaxační zóny včetně vířivky. Venku budou nová parkoviště. Rekonstrukce už pamatuje také na sportování lidí s handicapy,“ upřesnil ředitel STaRS Petr Dyszkiewicz.

 Po vloni dokončené modernizaci městského fotbalového stadionu je to další z velkých investic Karviné do sportovního a volnočasové vybavenosti pro širokou veřejnost, školy i sportovce. „Budeme muset počítat s tím, že rekonstrukci zaplatí nakonec město ze svého, protože zatím nejsou žádné vhodné možnosti, jak získat dotace. Město hospodaří výborně a jsme v plusu, na rezervních účtech máme téměř 700 miliónů a většina z těch peněz půjde právě do nových investic. Už jsme ohlásili rekonstrukci ubytovny Kosmos na malé byty primárně pro seniory a koupili jsme a opravíme tři historické domy na náměstí. U všech plánů je pravděpodobnost dotací opravdu malá, platit je tedy zřejmě bude město samo,“ shrnul náměstek Wolf. Nyní má město na stole projekt na modernizace areálu bazénu a zahájeny budou přípravné práce vedoucí k soutěži na dodavatele stavby. Realizace je prozatím propočtena na cca 280 miliónů korun, ale předpoklad je, že vysoutěžíme nižší cenu.

b001.jpg