Lepší ochrana proti povodni

velka_voda1 (002).jpg Karviná, blízké Petrovice a na polské straně sousedící Zebrzydowice a Jastrzębie-Zdrój budou moci ještě lépe ochránit obyvatelstvo v případě povodní.


Počítá s tím společný projekt s názvem „Společně proti povodni“, na který dostanou zúčastněná města a obce v případě úspěchu až 943 tis. EUR (to je 85% nákladů, celkově propočty viz níže). Dotaci nám EU potvrdila v tomto týdnu, jde o program Interreg V-A Česká republika – Polsko. „Karviná pořídí dobrovolným hasičům techniku včetně velkého auta, Poláci kromě auta chtějí koupit  také loď pro přepravu lidí i techniky. A počítá se se společnými cvičeními a postupem v krizové situaci, což rozhodně pomůže řešit záplavy kolem řeky Petrůvky rychleji a operativněji a tím umožní lepší ochranu obyvatel. Říčka přitom ohrožuje své okolí poměrně často,“ přiblížil motivaci zúčastněných měst po obou stranách hranice karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD).

Poslední větší povodeň zažil region v roce 2010, ale menší záplavy bývají častější. Karviná pořídí díky dotaci nejen velké speciální vozidlo pro dobrovolné hasiče, ale nakoupí i další techniku – dalekohled pro noční vidění nebo vysílačky. Jastrzębie-Zdrój plánuje kromě jiného nákup lodi a speciálního auta - obojí pro přepravu lidí i hasičské techniky. Každý z partnerů pořídí něco jiného a vše přitom bude možné využít v případě krizové situace společně, resp. bude možné si techniku a vybavení vzájemně půjčovat. Počítá se také s každoročními cvičeními a úzkou spoluprací i v případě řešení jiných krizových situací (velkých havárií, ekologických problémů apod.). To vše poprvé už v roce 2018.

Podpora EU je 85% uznatelných nákladů, plus 5% přidá českým partnerům náš stát, tedy podíl Karviné a Petrovic u Karviné by měl být 10% na celkových nákladech, u polských partnerů projektu to bude 15 %. Celkem včetně podílů města obcí je projekt napočítán asi na 1,109 mil. EUR (více než 28 mil.Kč).

Karviná samotná zároveň právě dokončuje městský digitální povodňový plán, zde máme 85% podpory EU (celková pořizovací částka přesáhla půl miliónu korun, podíl města je tedy 15%). Webová aplikace nahradí stávající plán, nový je logicky interaktivní, pružněji využitelný, včetně vkládání dat a aktualizací nebo práce krizového týmu přímo v dané situaci. Jeho část bude moci využívat i veřejnost.