Mladí lidé z Karviné se podílejí na dění ve městě už osm let

perex_logo MRK - Mládežnická rada Karviné.jpg Rádi ve svém středu uvítají aktivní zájemce od 13 do 30 let.


Mezinárodní den veteránů s typickými makovými květy. Foto: MRK Den válečných veteránů s typickými makovými květy. Foto: MRK

11.01.2023 – Do dění ve městě se už osm let aktivně zapojuje i Mládežnická rada Karviná (MRK). Je určená pro všechny mladé lidi, kteří se chtějí aktivně podílet na fungování města. Přicházejí s nápady, co by se dalo ve městě vylepšit a diskutují o tom, jak by i oni sami mohli k lepší image města přispět. „Teď máme aktivních 12 členů, co se týká věkové kategorie, tak k nám mohou přijít zájemci od 13 do 30 let. Mezi námi jsou mladí lidé z posledních ročníků základních škol, středoškoláci, máme tady lidi z vysokých škol,“ řekl předseda Mládežnické rady Karviná Martin Jastrzembski. MRK organizuje několik akcí ročně pravidelně, na nové aktivity se připravuje. „Jsme pyšní na akce, o které má veřejnost velký zájem, zmíním například zážitkovou jízdu po městě Na in-line po Karviné, kterou jsme připravili už po několikáté. Každoročně také rozdáváme vlčí máky na Den válečných veteránů a děláme i něco pro životní prostředí, tady zmíním například organizovaný sběr odpadu. Na tento rok chystáme nové akce, které chceme zrealizovat,“ dodal předseda místní mládežnické rady.

Mezinárodní setkání mladých v Žilině. Foto: MRK Mezinárodní setkání mladých v Žilině. Foto: MRK

Aktivní jsou mladí lidé i za hranicemi republiky, spolupracují například s vrstevníky z několika měst na Slovensku i v Polsku. „Máme víkendové akce, kde se navštěvujeme a podporujeme navzájem. Je to příležitost k procvičení angličtiny a ještě více se spřátelit. Oni víceméně začínají, chceme jim tak pomoct to rozběhnout. Berou nás jako inspiraci,“ dodal Martin Jastrzembski.

 Být členem Mládežnické rady, přijmout výzvu i příležitost podílet se na lepší image města se rozhodl i student Střední průmyslové školy Karviná Sebastian Gabler. „Můj prvotní důvod byl ten, že jsem chtěl něco změnit, chtěl jsem se zapojit do dění ve městě. Nakonec jsem si tady našel hodně kamarádů, zjistil jsem, že je to přátelská skupina. Jezdíme na víkendová setkání, socializujeme se a je to celkově jak zábava, tak práce a ve finále něčeho nakonec i dosáhneme,“ popsal důvody svého rozhodnutí být členem MRK Sebastian Gabler.

 Iniciativu Mládežnické rady Karviná podporuje i vedení města, jehož zástupci se schůzek také účastní a nápomocni jsou jim například i lidé z Odboru školství a rozvoje magistrátu města. Snažím se účastnit těchto jednání, jsou pro mě přínosná. Vždycky jsou tam i otázky na nás, na vedení města, týkající se jeho chodu, rozpočtu a aktivit. Jsem rád, že mladí lidé přicházejí s nápady, které se pak realizují. Jejich vize jsou opravdu fajn a je vidět, že mladá generace má opravdu chuť něco udělat,“ kvituje činnost MRK náměstek primátora Karviné Andrzej Bizoń (nestr. za ČSSD).

 Členové Mládežnické rady dostali hned na začátku roku nové zadání a výzvy, jako je pomoc při akcích u příležitosti 755. výročí města, 100. výročí regionální knihovny a také dobrovolnictví při velké hokejové akci v březnu. Své aktivity zveřejňují členové Mládežnické rady Karviná na sociálních sítích, kde kromě pozvánek na připravované akce najdete i aktuální kontakty.