POHO Den se letos uskutečnil u Karvinského moře

perex-POHO den na Karvinském moři 2023.jpg Kromě zábavy byl prostor i na prezentaci strategických projektů v pohornické krajině.


Fotografie včetně galerie MSID. Fotografie včetně galerie MSID.

Poslední srpnovou neděli měli lidé možnost zažít POHO Den plný aktivit, zábavy a kulturního vyžití. Organizátoři pro třetí ročník akce vybrali Karvinské moře, lokalitu, která prošla velkou proměnou a stala se oblíbeným místem k trávení volného času. „Naším cílem je upozornit na to, že krajina a prostředí se postupně mění, je to díky procesu transformace a penězům, které přichází z EU, a pevně doufáme, že to oživování bude pokračovat s projekty, které tady přijdou,“ vysvětlil záměr organizovaných POHO Dnů vedoucí programu POHO 2030 Petr Birklen. 

POHO Den obsahoval aktivity na vodě i na pláži. „Lidé si mohli půjčit lodičky nebo paddleboardy, byla připravena dětská zóna, tvůrčí dílny, bohatá gastro zóna, nechyběl DJ, ale i další aktivity, které si lidé mohli užít,“ popsal obsah programu vedoucí marketingu Moravskoslezské Investice a Development, a.s. Jan Tabášek.

Na pláži převládala pohodová a klidná atmosféra. Lidé byli s náplní POHO Dne spokojeni. „My jsme si to užili perfektně, hlavně děti,“ řekla s úsměvem maminka s kočárkem.  Mladí lidé se zase těšili na párty v podvečer akce. „Je to tady dobré, jsme rádi, že tohle Karviná pro nás dělá. Jsou tady fajn lidi, za chvíli bude party, tak si to užijeme,“ řekla jedna z dívek obklopena přáteli. 

Spokojeni s organizací byli i zástupci karvinské radnice, kteří se na akci přišli podívat. „Mám radost z toho, že Karviňáci nepodlehli nástrahám počasí a zúčastnili se této akce. Já bych si přál, aby tyto POHO Dny měly minimálně takovou tradici jako Hornické dny v Karviné. Za nás palec nahoru a děkujeme organizátorům, co se jim dnes povedlo,“ řekl náměstek primátora Karviné Vladimír Kolek (ANO 2011).  „První POHO Den byl na Barboře, druhý na Gabriele a teď je to na Karvinském moři, je to v místě, kde kdysi probíhala těžba. My, jako Moravskoslezský kraj, chceme ukázat, že v rámci těchto prostor se dají dělat i kulturní a zábavní akce. Nechceme, aby tady byly jen nějaké haly nebo montovny, ale aby tady probíhal i kulturní život. Proto POHO Den, aby se v rámci POHO 2030 ukázalo, že i tohle jde,“ doplnil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje a karvinský zastupitel Radek Podstawka (ANO 2011). 

Pohornická krajina se na několika místech současně oživuje postupně prostřednictvím strategických projektů. „Často se mluví o projektu Eden Silesia, což má být velký projekt tady kousek na dole Darkov, který nabídne atrakce až pro 300 tisíc návštěvníků ročně, pak je to projekt Gabriela, kde vznikne velké komunitní centrum pro pořádání kulturních akcí, ale také s velmi zajímavou expozicí minulosti hornického života na Karvinsku a zároveň se otevřely prostředky na projekty externích žadatelů, kde je možné vybudovat cyklostezky, je možné postupně obnovovat krajinu a využití starých objektů, které dnes k ničemu neslouží a podobně,“ dodal Petr Birklen. Lidé se s projekty mohli na Karvinském moři seznámit a také s tvůrci projektů diskutovat o potřebnosti proměny krajiny i o její podobě.

POHO dni u Karvinského moře se věnuje reportáž TV Polar.