Projekt Karviná všemi deseti se neobejde bez svých Srdcařů

_IMG1510.JPG V literárním salónu řešila první skupina osobností Karviné vizi pro rozvoj města.


_IMG1510.JPG

28.11.2019 – Lidé, kteří se v Karviné většinou narodili, po studiích se zpátky vrátili, pracují tu, ovlivňují lidi napříč generacemi a hlavně mají prostě Karvinou v srdci, to je stručná charakteristika „Srdcařů Karviné“. První skupinu Srdcařů seznámili zástupci vedení města a společností RPIC-ViP a BeePartner s vizí projektu Karviná všemi deseti.

Za realizační tým Zdeněk Karásek ze společnosti RPIC-ViP představil ve středu 27.11.2019 přítomným vize Karviná všemi deseti a přeměny pohornické krajiny POHO2030. Jeho spolupracovník Michal Sobek ze společnosti BeePartner se zamyslel nad možnými výklady myšlenky Karviná – pohodové město, které si žije vlastním životem.

Věcným shrnutím seznámil primátor města Jan Wolf (ČSSD) přítomné Srdcaře se stávající situací ve městě, s možnostmi města situaci ovlivňovat, důležitými investicemi ve městě a připomněl, že bez podpory Moravskoslezského kraje, České republiky a Evropské unie se žádná z takto klíčových vizí realizovat nedá.

Náměstek primátora Lukáš Raszyk (ČSSD) upozornil na to, že soupis 15 klíčových projektů vize Karviná všemi deseti není dogma, stejně jako určení jejich vzájemné priority. V závislosti na prospěšnosti a aktuálnosti vyhlášených dotačních titulů se mohou měnit nejen priority, ale také samotné projekty. Cíl však zůstane stejný – rozvoj Karviné i po ukončení těžby.

Náměstek primátora Andrzej Bizoń (nestr. za ČSSD) za gesci školství se věnoval trendům v této oblasti a možnostem jak pracovat se studenty a rodiči tak, aby se budoucí absolventi vysokých škol měli chuť vrátit do rodného města. Své postřehy prodiskutoval s ředitelkou ZŠ a MŠ Prameny Dagmar Glatzovou, ředitelkou Střední průmyslové školy Karviná Česlavou Lukaštíkovou a ředitelem karvinského gymnázia Milošem Kučerou. Pohled Regionální knihovny Karviná, která mj. také pracuje s nejmladšími obyvateli našeho města, zprostředkovala Svatava Sukopová.

Možnosti šíření dobrého města Karviné ve světě a uspořádání mezinárodních akcí v Karviné řešili s přítomnými Petr Ženč, manažer a předseda správní rady Symfonického dechového orchestru Májovák Karviná a Petr Kazík, prezident pěveckého sboru Permoník.

Další pohled na základě zahraničních zkušeností nabídli přítomným Petr Kantor a Jakub Hodulík, kteří jsou neodmyslitelně spjatí s Mládežnickou radou Karviná. Jejich pozvání přijaly i dvě ze zahraničních studentek – dobrovolnic – z Francie, které vnímají Karvinou jako zelené město.

Na setkání nechyběli ani představitelé soukromého podnikání v Karviné. Čas si našli majitel LAMA Plus Roman Lamacz, spolumajitelé Karvinských Gofry Petr Nesét a Pavel Starzyczny, ale také například Lenka Krotká z Lázní Darkov či majitelka cukrárny a kavárny Slivkafé Kateřina Slivková.

Předseda Iniciativy dokořán Lukáš Heczko vidí budoucnost v budování a posilování komunitního života ve městě. Dalším hrdým karvinským rodákem, který přijal pozvání, byl Radim Fojtík z oddělení regionálního rozvoje Moravskoslezského kraje.

Srdcaři si od podobných setkání, která budou pokračovat v příštím roce, slibují výměnu informací a možnost uplatnit svůj tah na bránu, který je jim vlastní. Máte-li zájem aktivně ovlivnit dění ve vašem městě, pak sledujte web Karviná všemi deseti a stejnojmennou facebookovou stránku. Postupně zde i najdete rozhovory s jednotlivými Srdcaři Karviné.