V anketě Sportovec roku vstoupil do síně slávy Stanislav Židek

DSC_0598.JPG Stanislav Židek začal s krasobruslením v osmi letech, pomyslného sportovního vrcholu dosáhl ve svých 23, kdy získal titul vicemistra republiky ve sportovních dvojicích. V dnešní době je velmi úspěšným trenérem a organizátorem sportovních akcí a 7. března vstoupil do karvinské sportovní síně slávy.


04_Žídek.jpg

Jaké pocity ve vás taková cena vyvolává?

Nečekal jsem, že bych mohl takové ocenění získat, takže překvapení, radost, ale zároveň ta síň slávy jakoby naznačovala, že kariéra je na konci, což určitě ne, mám ještě další plány.

Jak jste se ke krasobruslení dostal?

Když jsem byl dítě, chodili jsme na veřejné bruslení, bruslit jsem se naučil za dva dny a když jsem viděl trénovat krasobruslaře, nemohl jsem odtrhnout oči. Stál jsem za lanem a díval se na ně, když ke mně přišel trenér, zeptal se mě, jestli se mi to líbí a pozval mě, ať si to s nimi zkusím. Rodiče zprvu nebyli úplně nadšení, ale já jsem si to prosadil.

Jaký byl Váš největší sportovní zážitek?

V roce 1972, když jsme získali v Karviné titul vicemistrů. Mistrovský titul nám sice utekl opravdu o chloupek a bylo nám líto, že na mistrovství Evropy budeme pouze jako náhradníci, ale karvinští fanoušci, atmosféra na stadionu byly velkým povzbuzením. Další krásný zážitek byla také, když jsme v Karviné organizovali exhibici po mistrovství světa a olympiádě, přijely sem hvězdy jako Brian Orser, Brian Boitano, Katarina Witt a další, na stadionu bylo tak 10 možná 12 tisíc lidí, sedačky plné a kolem ještě přidané židle, to bylo také úžasné.

Jak se díváte na současné krasobruslení, je tam posun?

Je to trochu jiné, je rozdíl v hodnocení, ale i v našich letech byly třeba trojité skoky, jen se to dál rozvíjí a hranice se posouvají. Co je ale důležité, krása a umění v krasobruslení stále zůstávají.

Anketa Sportovec roku rozdala v Karviné celkem 47 cen

Nejúspěšnější karvinští sportovci a sportovkyně, nejlepší družstva, trenéři, talenti a výrazné sportovní osobnosti, ti všichni během slavnostního galavečera, který proběhl 7. března v Městském domě kultury, převzali ocenění v anketě Sportovec roku 2016. Ceny předávali představitelé města a úspěšní bývalí sportovci. Akce se konala pod záštitou primátora Karviné Tomáše Hanzela. „Jsem rád, že si můžeme vždy takto jednou do roka připomenout, kolik tady máme talentů a také tímto propagovat sport a pohyb, což je v dnešní době nesmírně důležité,“ okomentoval primátor.

Nejúspěšnějším sportovcem do 19 let se letos stal fotbalista Ondřej Lingr, ocenění za nejúspěšnějšího sportovce v dospělé kategorii si odnesl fotbalista Jan Laštůvka a osobností roku za nejhodnotnější sportovní výkon pro rok 2016 se stal trenér Městského fotbalového klubu Karviná Josef Weber. „Je třeba zdůraznit, že všichni, kteří byli oceněni, jsou špičkoví sportovci, kteří vyhrávají na prestižních turnajích, jsou členy reprezentace a město má proč být na ně pyšné,“ doplnil primátor.