V Karviné startuje stavba inhalatoria

perex - zahájení stavby inhalatoria.jpg Po přípravách začínají samotné práce.


MHA_2153.jpg

02.10.2025 – V parku Boženy Němcové v Karviné začala samotná stavba dlouho očekávaného inhalatoria. Už v září proběhlo vytyčení a oplocení staveniště a také demontáž dětského hřiště poblíž bývalých zámeckých koníren. Součástí bylo i zřízení provizorního štěrkového chodníku ze strany technických služeb, který zajišťuje průchod kolem staveniště směrem k zookoutku.

 V průběhu října dojde k odkopávce ornice a přeložkám inženýrských sítí, na které navazují základy a nosná konstrukce objektu. „Samotná stavba má rozměry přibližně 27 × 11 metrů, tedy zhruba 300 m². Naváže na ni dalších 450 metrů čtverečních zpevněných a sadových ploch. Momentálně budou probíhat do konce roku práce na založení stavby. Budování nosné konstrukce začne v roce 2026. Jde o klíčovou fázi, proto klademe důraz na pečlivý postup i bezpečnost,“ řekl hlavní stavbyvedoucí Lukáš Horuta.

 Inhalatorium bude využívat cirkulaci jodobromové solanky s příznivými účinky na dýchací cesty a stane se součástí širší proměny zámeckého areálu.

MHA_2187.jpg

Nově patříme mezi oficiální lázeňská města a inhalatorium do této identity skvěle zapadá. Je to krásný příklad toho, že dokážeme udržovat tradice a zároveň přinášíme do veřejného prostoru moderní prvky, které zvyšují atraktivitu města směrem k jeho obyvatelům i návštěvníkům,“ řekl primátor Jan Wolf (SOCDEM).

 Současně s výstavbou inhalatoria pokračují práce i na obnově historických koníren a mléčnice. V konírnách probíhají bourací práce, které se kvůli stavu budovy a některým nečekaným stavebním úpravám z minulosti protahují.

MHA_2147.jpg

 „V konírnách pokračujeme v bouracích pracích, ukazuje se, že stav objektu ne ve všem odpovídá tomu, s čím jsme počítali. Z tohoto důvodu se některé práce prodlužují. Objevují se ale třeba i některé památné prvky z dřívější doby, které bude nutné zachovat. Postupujeme proto krok za krokem, aby se zachovalo maximum hodnotných prvků,“ vysvětlil Horuta.

 Celý projekt je financován z Operačního programu Spravedlivá transformace a z městského rozpočtu. Stavba inhalatoria byla finančně podpořena Nadací OKD. Dokončení se předpokládá do konce roku 2026, veřejnosti by měl být areál zpřístupněn na jaře 2027.