Z ubytovny budou malé byty - karvinští zastupitelé schválili soutěž na projekt

karvina-kosmos-1-kopie-002-.jpg Soutěž na projekt rekonstrukce ubytovny Kosmos na malé byty dnes schválili karvinští zastupitelé. Hotova je studie na přestavbu objektu, který zatím stále slouží jako ubytovna. Podle zadání by tam mělo ve třech blocích vzniknout více než 120 malých bytů o velikosti 2+kk. Dispozice budou odpovídat dnešním rozměrům bydlení, rekonstrukce má být pojata maximálně efektivně a úsporně.


 Nájemné bude cenově dostupné. „Byty v přízemí a prvním patře by měly být bezbariérové a u objektu vybudujeme i nové parkoviště, které bude sloužit také obyvatelům okolních domů,“ přiblížil náměstek primátora Jan Wolf (ČSSD) s tím, že město hledá možnosti dotací, ale v případě, že je mít nebude, zaplatí rekonstrukci samo. Projekt by měl být hotov letos, v příštím roce město plánuje zahájit rekonstrukci.

„Kosmos je v centru města a dá se výborně přebudovat na normální bydlení. Ubytovnu v centru nadále nechceme a ve městě je poptávka po cenově dostupných malých bytech. Proto jsme Kosmos koupili, ubytovna bude zrušena a my objekt přebudujeme na menší byty přednostně pro seniory,“ připomněl primátor Tomáš Hanzel (ČSSD).

Objekt poblíž centra Fryštátu sloužil jako studentské koleje, ale univerzita  smlouvu s bývalým vlastníkem neobnovila a vznikla tam ubytovna (sociální bydlení). Svého času město řešilo i stížnosti na tamní obyvatele a vedení města rozhodlo, že objekt koupí a problematickou ubytovnu zruší. Nyní tedy město připravuje zásadní rekonstrukci na bydlení pro jiné uživatele. Kupní cena byla poměrně výhodná. „ Podařilo se nám dojednat snížení ceny o více než 4 milióny oproti znaleckému posudku. Kupujeme za 30,88 miliónu korun, posudek zněl na 35 miliónů,“ vysvětloval náměstek Jan Wolf v září 2015, kdy byl odkup objektu schválen zastupiteli. Město už tehdy deklarovalo, že žádné další ubytovny nemá v plánu kupovat.

Aktuální soutěž je otevřená (otevření výběrové řízení) a kromě zpracování projektu zahrnuje kromě dokumentace mj. také zařízení veškerých formalit potřebných pro stavbu nebo stavební dozor při pracích samotných.