Zástupci Karviné, Havířova a Orlové jednali o budoucnosti regionu po ukončení těžby

493.Radnice,věž.jpg Jedním z klíčových bodů společného stanoviska je převedení nemovitého majetku OKD na obce.


493.Radnice,věž.jpg

21.09.2020 – Na karvinské radnici se sešli primátor Karviné Jan Wolf (ČSSD), náměstek primátora Havířova Ondřej Baránek (ANO 2011) a starosta Orlové Miroslav Chlubna (Koalice politických hnutí NEZÁVISLÍ a Změna pro lidi), aby společně připravili zásadní stanovisko k budoucnosti státního, zejména nemovitého, majetku dnešního OKD v souvislosti s informacemi o případném ukončení těžby v OKD.

Společně se shodli na požadavku, aby byl pozemkový majetek převeden do rukou místních samospráv. Mají tak tak být napraveny křivdy na zdejších obcích a městech a jejich obyvatelích, způsobené mnoha desetiletími nucených výkupů domů a pozemků, pod kterými pak probíhala těžba, devastací životního prostředí, nepovedenou privatizací, odvody zisků z prodeje uhlí z regionu a mizivými poplatky odváděnými do městských pokladen.

 Dohodli se také na tom, že jde o vklad majetků státu (OKD) do rukou samospráv, protože ty jediné garantují, že jejich správa ponese prospěch zdejším obyvatelům a nikoliv externím subjektům.  Napomůže tak úspěšné transformaci a umožní rozvoj celého zdejšího regionu a zásadní změnu životních podmínek a perspektiv. Jde o základ pro spolupráci státu, kraje a samospráv, bez níž změna našeho regionu není možná. Shodli se také na společném postupu s okolními samosprávami a na koordinaci dalšího postupu.

 Jako představitelé samospráv dotčených nejvíce celým problémem ukončení těžby v regionu apelují na vládu, dotčená ministerstva i samotný podnik OKD, aby zabránily rozprodeji zbytkového státního majetku s jediným cílem - dosáhnout výnosu k pokrytí krátkodobých ztrát a způsobit tak další nenapravitelné škody. „Chtěli bychom být součástí všech jednání, která se budou dotýkat naší budoucnosti, věříme, že vláda tentokrát bude mít snahu řešit naše problémy společně s námi“, shodují se přítomní zástupci místních samospráv.