Marie Esslová a Kateřina Falcníková

18. 09. 2022, 16:00 - 18. 09. 2022, 18:00

Typ: Hudba

Organizátor: MěDK Karviná

Místo konání: kostel Povýšení sv. Kříže

Pokud si zakoupíte na tuto akci vstupenku on-line, je třeba si nainstalovat do mobilního zařízení aplikaci Cool ticket nebo si vytisknout email s informací o zakoupení vstupenky nebo si na pokladně MěDK nechat vytisknout vstupenku.

18. ročník festivalu varhanní hudby na královském nástroji v duchovním prostředí se uskuteční v září 2022 (neděle 11., 18. a 25. 9.).

Koncerty začínají vždy v 16:00 hodin.

Městský dům kultury Karviná a Římskokatolická farnost Karviná srdečně zvou všechny milovníky vážné a duchovní hudby na sérii unikátních varhanních koncertů, které po tři zářijové neděle proběhnou v rámci 18. ročníku festivalu Karvinské varhany v kostele Povýšení sv. Kříže v Karviné-Fryštátě. Podobně jako v minulých letech se návštěvníci také tentokrát mohou těšit nejen na možnost vychutnat si jedinečný zvuk nástroje, který je posluchači i odborníky řazen k těm vůbec nejzajímavějším a nejhodnotnějším, které lze nalézt nejen v našem regionu, ale i daleko za jeho hranicemi. Specialitou letošního programu je pocta jednomu z nejvýznamnějších tvůrců v oblasti varhanní hudby – francouzskému skladateli Césaru Franckovi, jehož skladby zazní na každém z jednotlivých koncertů. Srdečně zveme na tři nezapomenutelné hudební zážitky! 

Účinkuje: Marie Esslová - varhany,  Kateřina Falcníková - zpěv

Marie Esslová vystudovala obor varhany u Mgr. Svobodové a klavír u Mgr. Suleymanové na konzervatoři v Českých Budějovicích, bakalářské a magisterské studium na Akademii múzických umění v Praze, obor varhany u prof. Jaroslava Tůmy. Dále absolvovala postgraduální studium, Konzertexamen, na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Stuttgartu, varhany u prof. Jürgena Essla, 2. hlavní obor cembalo u prof. Jörga Halubka. Získala první cenu na mezinárodní varhanní soutěži: Joseph-Gabler Orgelwettbewerb 2012. Další první cenu obdržela na improvizační soutěži Lions Club Musik-Wettbewerb 2014 ve Stuttgartu. Na mezinárodní soutěži Pražské jaro získala čestné uznání. Dále zvítězila v soutěži Nadace Bohuslava Martinů v roce 2016 v oboru hra na cembalo. Aktivně se zúčastnila mnoha interpretačních kurzů. Zabývá se koncertní činností v Čechách, Německu, Itálii, Španělsku a Francii. Improvizuje k filmům. Spolupracuje s FOK orchestrem a s orchestrem BERG, Concertem Köln a SWR2 orchestrem. Dva roky působila jako varhanice ve čtyřech chrámech Stuttgartu a poté na Svaté Hoře. Pět let se věnovala zpěvu gregoriánského chorálu. Opakovaně byla porotkyní na mezinárodní varhanní soutěži v německém Ochsenhausenu. Vyučovala cembalo na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst in Stuttgart v rámci tutoria. V současné době učí na konzervatoři v Českých Budějovicích obor varhany,  improvizaci a věnuje se koncertní činnosti v Česku i v zahraničí.

Kateřina Falcníková pochází z Dubna u Příbrami. Absolvovala studia v oboru cestovního ruchu, dále pokračovala na konzervatoři v Českých Budějovicích studiem sólového zpěvu. Pravidelně se účastnila mezinárodních letních kurzů ve třídách H. Franke, I. Wilke, R. Huga a P. Holden. Spolupracuje externě s Jihočeským divadlem, dále s Jihočeskou komorní filharmonií pod taktovkou J. Talicha, V. Spurného, J. Bokuna aj. (mimo jiné premiéra oratoria R. Rejška Maria – Vykoupená země, Ch. Mauleverera Environmentální symfonie: One home, M. Kocába Memento Mei ad.). Vystupuje též se soubory Hofmusici, Colegium Xaverium, Pražští pěvci, Vox Novus aj. Pravidelně koncertuje v Česku i zahraničí (Německo, Holandsko, Rakousko, Itálie, Francie, Řecko, Makedonie) a spolupracuje též na provádění liturgické i koncertní hudby ve svatohorské bazilice i s příbramskými pěveckými sbory. Jako pedagožka sólového zpěvu a sbormistryně vyučuje na konzervatoři a ZUŠ v Českých Budějovicích.