Marieta Puhovichová

11. 09. 2022, 16:00 - 11. 09. 2022, 18:00

Typ: Hudba

Organizátor: MěDK Karviná

Místo konání: kostel Povýšení sv. Kříže

Pokud si zakoupíte na tuto akci vstupenku on-line, je třeba si nainstalovat do mobilního zařízení aplikaci Cool ticket nebo si vytisknout email s informací o zakoupení vstupenky nebo si na pokladně MěDK nechat vytisknout vstupenku.

18. ročník festivalu varhanní hudby na královském nástroji v duchovním prostředí se uskuteční v září 2022 (neděle 11., 18. a 25. 9.).

Koncerty začínají vždy v 16:00 hodin.

Městský dům kultury Karviná a Římskokatolická farnost Karviná srdečně zvou všechny milovníky vážné a duchovní hudby na sérii unikátních varhanních koncertů, které po tři zářijové neděle proběhnou v rámci 18. ročníku festivalu Karvinské varhany v kostele Povýšení sv. Kříže v Karviné-Fryštátě. Podobně jako v minulých letech se návštěvníci také tentokrát mohou těšit nejen na možnost vychutnat si jedinečný zvuk nástroje, který je posluchači i odborníky řazen k těm vůbec nejzajímavějším a nejhodnotnějším, které lze nalézt nejen v našem regionu, ale i daleko za jeho hranicemi. Specialitou letošního programu je pocta jednomu z nejvýznamnějších tvůrců v oblasti varhanní hudby – francouzskému skladateli Césaru Franckovi, jehož skladby zazní na každém z jednotlivých koncertů. Srdečně zveme na tři nezapomenutelné hudební zážitky! 

Účinkuje: Marieta Puhovichová - varhany

Marieta Puhovichová, roz. Demeterová se narodila ve Vranove nad Topľou. Hudební vzdělání započala na konzervatoři v Košicích, kde současně vystudovala obory hra na klavír a hra na varhany. Po absolutoriu pokračovala ve studiu na Vysoké škole múzických umení ve třídě doc. Imricha Szabó a poté ve třídě prof. Ferdinanda Klindy. V roce 2007 se zúčastnila stipendijního pobytu na Hochschule für Musik v německém městě Detmold pod vedením prof. Gerharda Weinbergera a Tomasza A. Nowaka. V roce 2009 ukončila magisterské studium v oboru hra na varhany na VŠMU pod vedením prof. J. V. Michalka a pod stejným vedením absolvovala doktorské studium v roce 2012. V rámci studia rozšířila své hudební vzdělání na mnohých interpretačních kurzech na Slovensku i v zahraničí pod vedením renomovaných osobností, např. J. Guillou, O. Latry, M. Sander, J. Tůma, M. Melcová, Ph. Lefevre, B. van Oosten. V roce 2010 se zúčastnila mezinárodního projektu „Akademie historische Orgel in Süddeutschland“ v Německu. V roce 2011 účinkovala v projektu Accentus Musicalis v rakousém Eisenstadt se souborem staré hudby Musica Aeterna.

Vystupovala na mnohých koncertech a festivalech na Slovensku i v zahraničí /Německo, Rakousko, Maďarsko/. Pedagogicky působí na Církevní konzervatoři v Bratislavě a působí jako korepetitorka pěveckého sboru Chorus Cantilena v Janovicích.

Společně s manželem Martinem Puhovichem a kolegou Markem Vráblem založila občanské sdružení ORGANyBOF, které zaštiťuje organizaci hudebních festivalů „Slovenské historické organy“ a „Bratislavský organový festival“.

Program:

T. Kuusisto : Fantasie „Ramus virens olivarum“ op.55, č.1

/1905 - 1988/

J.S. Bach : Fantasie a fuga a moll BWV 561

/1685 - 1750/

P. Machajdík : De Humilitate – Světová premiéra skladby. Vznik skladby podpořen z veřejných zdrojů

/1961/                                           formou stipendia Fondu na podporu umění

G. Corrette: Messe du 8.Ton – Grand Plein Jeu – Fugue – Cromorn en Taile – Trio a deux dessus –

/1671 – 1733/                             Dialogue a deux Choers

C. Franck: Piece héroïcque

/1822 - 1890/

M. Duruflé: Prelude sur l´Introit de l´épiphanie op.13

/1902 -1986/

E. Gigout: Toccata h moll

/1844-1925/